Demolarea - singura solutie pentru cladirea care adaposteste sediul central al PNL

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Miron Mitrea: "Traian Basescu nu are habar ce se intampla in ograda lui"

Referitor la articolele aparute in presa privind demolarea imobilului situat pe B-dul Nicolae Balcescu nr. 17-21, care adaposteste si sediul central al PNL, Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului a precizat ca demolarea acestei cladiri a fost propusa in baza unui proiect elaborat de firma S.C. HAX S.R.L. a arhitectului Viorel Hurduc, care este si seful Ordinului Arhitectilor din Municipiul Bucuresti, in calitate de proiectant. Planul de Urbanism Zonal a fost avizat deja si semnat de catre ing. Ioana Chiliman si de arhitectul-sef al municipiului Bucuresti, Adrian Bold, cu nr. 3CA39/3 din 10.12.2003, beneficiarul final al acestui PUZ fiind Primaria Municipiului Bucuresti. Prin acest proiect de mare anvergura si calitate urbanistica se propune dezafectarea constructiilor existente si realizarea unui nou ansamblu imobiliar cu functiuni hoteliere, comerciale, spatii spentru birouri, cu o suprafata desfasurata totala de aproximativ trei ori mai mare decat in prezent. "Primarul Basescu dezinformeaza iarasi opinia publica, nascocind un nou asa-zis scandal de presa. Traian Basescu dovedeste inca o data ca nu are habar ce se intampla in ograda lui. Comisia de Urbanism a Primariei Municipiului Bucuresti si-a dat avizul pentru acest proiect inca din 10.12.2003 si a confirmat prin avizul acordat ca singura solutie ramasa pentru aceste cladiri este demolarea. Traian Basescu ignora opiniile competente ale specialistilor din primarie pentru ca este in campanie electorala. De fapt, pe el nu-l intereseaza situatia si starea Bucurestiului, ci doar imaginea sa. Daca ar fi fost un primar adevarat, nu ar fi negat un proiect important de amenajare urbanistica a centrului Capitalei", a declarat Miron Mitrea, ministrul Transporturilor, Constructiilor si Turismului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite