Vaticanul critică filmul lui Mungiu
0Jurnalul Vaticanului, "Osservatore Romano", a criticat dur filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile", de Cristian Mungiu, recompensat cu premiul Palme d'Or, pe care l-a calificat drept o operă
Jurnalul Vaticanului, "Osservatore Romano", a criticat dur filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile", de Cristian Mungiu, recompensat cu premiul Palme d'Or, pe care l-a calificat drept o operă "sordidă" care tratează fătul "ca pe un obiect aruncat la pubelă", şi nu ca pe o fiinţă, informează AFP. "Filmul, sordid şi redundant, este construit pentru a etala pe ecran, la capătul a aproape două ore de monotonie, un făt, sau mai bine spus un copil în vârstă de cinci luni, expus pe pardoseala unei săli de baie", scrie "Osservatore Romano" în ediţia de sâmbătă.
"De vreme ce recurgerea excesivă la scene de sex a epuizat potenţialul de atracţie (a publicului - n.r.), demnitatea spectatorului primeşte o nouă lovitură sub centură, cu acest film recompensat cu Palme d'Or: un semnal dramatic al întoarcerii la barbarismul, individual sau colectiv, al conştiinţei noastre". În film "se vorbeşte cu dezinvoltură despre fetuşi ca şi cum ar fi vorba de lucruri, de obiecte, şi nu de fiinţe umane, chemaţi la viaţă şi apoi martirizaţi, ucişi şi aruncaţi la coşul de gunoi".
Primul lungmetraj românesc care a câştigat trofeul suprem la Cannes va intra în cinematografele de la noi pe 14 septembrie. Filmul reprezintă propunerea României pentru nominalizare la Oscarul pentru cel mai bun film străin.























































