Primul volum din "Anna Karenina", distribuit împreună cu ziarul "Adevărul"
0Cea mai nouă apariţie în colecţia "100 de cărţi pe care trebuie să le ai în bibliotecă!" este romanul "Anna Karenina", al scriitorului rus Lev Tolstoi. Primul volum din "Anna Karenina" se vinde astăzi, împreună cu ziarul "Adevărul" şi cu ghidul "Adevărul TV".
Considerat unul dintre cele mai bune romane din toate timpurile, "Anna Karenina" a fost publicat iniţial în foileton între 1875 şi 1877. Dostoievski a spus despre această carte că „este o operă de artă perfectă, complet deosebită de ceea ce se publică în Europa”.
Tolstoi însuşi considera că "Anna Karenina" este primul lui roman adevărat din punctul de vedere al creării personajelor, deşi acesta a venit după cealaltă carte celebră a autorului, „Război şi pace”.

Inspirată de o poveste reală, o iubire nefericită a fiicei lui Alexander Puşkin, cartea este, de fapt, o frescă a Rusiei celei de a doua jumătăţi a secolului al XIX-lea, în centrul căreia se derulează povestea de viaţă a eroinei principale.
Cititori din toată ţara nu au vrut să rateze cel mai recent volum din colecţia oferită de ziarul "Adevărul". Astfel, încă de dis-de-dimineaţă, chioşcurile de ziare au fost luate cu asalt.
Ora 5.30, Ploieşti. Cartea distribuită împreună cu ziarul ‚Adevărul’ i-a trezit devreme pe ploieşteni. „De fiecare dată caut cărţile ‚Adevărul’. M-am trezit la 4.30, la 5.00 am fost la chioşc şi nu mai erau. Am fost la trei tonete din cartierul Mihai Bravu. Asta-i a cincea”, spune Carmen Ghindeanu. Strădania ei de a fi fericita posesoare a unui volum de colecţie nu a fost încununată de succes.
Ora 6.00, Bucureşti. În ciuda frigului de afară, cititorii ,Adevărul’ s-au trezit cu noaptea în cap pentru volumul ,Anna Karenina’ al lui Tolstoi. ,,Am plecat de acasă special la această oră pentru a prinde cartea”, spune Constantina, în vârstă de 44 de ani. Cu toate că ziarele nu ajunseseră încă la această oră la chioşcuri, vânzătorii primiseră deja cărţile ,Adevărul’ încă de aseară. ,,Am primit 200 de cărţi. Majoritatea sunt deja rezervate pentru clienţii fideli şi pentru cei care s-au înscris pe o listă de săptămâna trecută”, a spus vânzătorul de la unul din chioşcurile din această zonă.
Ora 6.10, Ploieşti. Ploieştenii care au avut noaptea mai scurtă pentru a cumpăra ‘Adevărul’ cu carte se plâng de faptul că s-au trezit degeaba. „De la 3.00 stau acolo la rând, în Mihai Bravu, ca să iau cartea. M-am întâlnit cu cineva şi m-a trimisi aici, dar degeaba. Cărţile nu sunt de găsit. Vin tocmai din Dorobanţu, m-am dus în Mihai Bravu şi acum am venit aici la Maternitate”, spune supărată o clientă. „Cărţile sunt puţine şi se vând imediat. Foarte repede se vând. Ar trebui în loc de cinci să fie 50 la un chioşc, dar nu primim”, spune, la rândul său, Mariana Niţă, vânzătoare la un chioşc situat pe strada Mihai Bravu. Practic, cărţile se vând înainte de a ajunge la tonete. Sunt deja „arvunite” de clienţii fideli.
Ora 06.30, Bucureşti. La chioşcul de ziare de la Timpuri Noi nu mai e nicio carte ‘Adevărul’. “În mai puţin de o oră am vândut toate cele 30 de cărţi pe care le-am primit. Sunt sigur că dacă aş fi primit mai multe le-aş fi dat pe toate”, spune vânzătorul de la chioşc.
Ora 06.55, Bucureşti. Vlad Filip, un inginer în vârstă de 29 de ani este unul dintre cei care a luat ‘Anna Karenina’ de la chioşcul de ziare ‘Adevărul’ din Piaţa Romană. “Am cumpărat toate cărţile până acum, dar am aşteptat-o în special pe cea de azi. Am luat 4 exemplare din primul volum “Anna Karenina” ca să pot să dau şi altor prieteni”, spuen Vlad.
Ora 7.05, Iaşi. Gerul năpraznic i-a făcut pe ieşeni să se gândească de două ori înainte de a ieşi din case, cu noaptea în cap pentru a-şi cumpăra primul volum al romanului ‘Anna Karenina’. „Lumea nu se mai înghesuie pentru că ştiu că vor găsi cărţi şi mai târziu. O parte dintre cei care mi-au cerut să le opresc câteva exemplare nu au mai venit să le ia pentru că au plecat la munte. Din acest motiv voi scoate toate cărţile la vânzare”, spune angajatul unui chioşc de ziare din zona Gării.
Ora 7.15, Iaşi. Unii cititori apelează la membrii familiei pentru a fi siguri că-şi vor procura cărţile ‘Adevărul’. „Dimineaţa caut eu cartea. De acum ştiu la care chio;curi sunt abonaţi şi la care nu, aşa că nu mai trebuie să alerg prin tot oraşul. Dacă nu reuşesc să o cumpăr până plec la serviciu, misiunea de a găsi cartea îi revine soţiei”, spune Lucian Pavel, asistent medical.
Ora 9.00, Cluj. Cea mai nouă apariţie în colecţia "100 de cărţi pe care trebuie să le ai în bibliotecă!", romanul ‚Anna Karenina’ al scriitorului rus Lev Tolstoi s-a epuizat ca pâinea caldă la chioşcurile din zona centrală a municipiului Cluj-Napoca. La această oră mai erau cărţi nevândute doar la punctele din cartiere, şi asta doar din cauza faptului că în această perioadă foarte mulţi clujeni sunt plecaţi din oraş. Vânzătorii de ziare estimează că de săptămâna viitoare va reîncepe îmbulzeala la chioşcuri. Fiecare gheretă primeşte între 40-60 de cărţi, dar ar avea nevoie de o comandă dublă pentru a-şi mulţumi toţi clienţii fideli care se înghesuie pentru a cumpăra ziarul "Adevărul" împreună cu una dintre cărţile colecţiei. Pentru a face faţă cererilor, unii vânzători au apelat chiar la o practică neobişnuită: cumpără ei înşişi cărţi de la alte chioşcuri pe care le vând apoi în ghereta proprie.
Bucureşti. La ora 11.30 la chioşcurile Adevarul Holding din Capitală mai erau disponibile 6.651 de exemplare din Anna Karenina, volumul 1, comercializate împreună cu ziarul "Adevarul" şi suplimentul TV.
Cele mai multe exemplare puteau fi găsite la chioşcul de la Casata pe Bulevardul 1 mai şi la Perla.
Chioşcurile din Capitală la care, în jurul prânzului, se mai găseau cărţile "Adevărul" sunt cele din următoarele zone:
- Aviaţiei
- Drumul Sării
- Casata
- Chibrit
- Dorobanţi
- Fundeni
- MApN
- Pajura
- Perla
- Opera
- Romană
- Sf. Maria
- Ştirbei
- Victoria
- Witing
- Năsăud
- Prosper
- Trafic Greu
- La Fourmi
- Băneasa
- Textila Dacia
- Gloriei
Adresele exacte ale chioşcurilor de ziare le puteţi găsi aici
Informaţii despre cărţi
Pentru orice informaţii ne puteţi contacta la:
Telefon: 021.407.76.38 sau 021.407.76.51 (de luni până vineri, între orele 9.00 şi 18.00) / Fax: 021.407.76.42
E-mail: carte@adevarul.ro
Abonamente cu cărţi
Ca să fii sigur că primeşti cartea în fiecare joi, abonează-te la „Adevărul”, în formula „ziar + carte”!
Abonamentele se pot face:
Prin internet, cu plata online, la: www.adevarul.ro/abonamente/adevarul
Prin SMS: Trimite două SMS-uri cu textul „Biblioteca” pentru a te abona la „Adevărul“ (abonament pe o lună cu patru cărţi incluse)
Prin talonul din „Adevărul” (pagina 47) - completat şi expediat prin poştă (la OP 33, CP 143, Bucureşti) sau prin fax (la numărul 021.407.54.67)
Telefonic, la 021.407.54.64 sau 021.407.54.66
Prin e-mail, la următoarea adresă: abonamente@adevarulholding.ro
ATENŢIE! Nu cumpăraţi cartea la suprapreţ! Fiţi alături de noi în demersul de eradicare a acestor practici lipsite de consideraţie faţă de munca noastră şi faţă de cititorii noştri, nu mai puţin importanţi. Nu încurajaţi specula!
Pentru sesizări sau informaţii suplimentare contactaţi-ne la: biblioteca@adevarul.ro; carte@adevarul.ro; reclamatii@adevarul.ro sau la tel: 021 407 76 38; 021 407 76 51.