Primul meci oficial de fotbal dintre România şi Ungaria. Cum ne-au bătut ungurii la fotbal mai bine de jumătate de secol

0

Întâlnirea dintre echipa României şi cea a Ungariei, sfert-finalistă la Cupa Mondială din 1934, s-a încheiat cu un eşec pentru români. 2-1 pentru Ungaria, iar vina pentru înfrângere a fost aşezată pe umerii comisiei de selecţie. Prima victorie a României în faţa Ungariei a venit abia în 1999.

Belgrad,  mai 1972: după două meciuri terminate la egalitate, România şi Ungaria joacă o partidă de baraj în cadrul Campionatului European. Se părea că e momentul pentru prima victorie a tricolorilor în faţa unei echipe pe care nu o învinsesem niciodată. Golul lui Sandu Neagu a fost insuficient. Victoria a venit abia în iunie 1999, după o primă repriză extraordinară. Ungaria nu mai speria însă pe nimeni...

În perioada interbelică, relaţiile politice dintre cele două ţări de după încheierea Păcii de la Trianon şi-au pus amprenta pe cele sportive. Deşi echipele de club maghiare vizitau destul de des România, primele reprezentative nu s-au aflat faţă în faţă până în 1936, după încheierea unui acord special privind relaţiile sportive.

Motivul pentru un asemenea gest era dat de manifestările colaterale generate de întâlnirile sportive, nu într-atât huliganismul, cât propaganda iredentistă (reciprocă, în fond) fiind motivul acestui fapt.
Totuşi primul meci între Romănia şi Ungaria s-a disputat în 1931, la Budapesta!

Citeşte aici cât s-a terminat partida, dar şi ce scandal a generat meciul în România!