CNA vrea dezbatere publică
0Consiliul Naţional al Audiovizualului a anunţat intenţia de a crea un grup de lucru public, care să aibă ca scop menţinerea existenţei unei dezbateri publice instituţionalizate în legătură
Consiliul Naţional al Audiovizualului a anunţat intenţia de a crea un grup de lucru public, care să aibă ca scop menţinerea existenţei unei dezbateri publice instituţionalizate în legătură cu problemele din audiovizualul românesc. Din acest grup vor face parte, în afară de membrii CNA, reprezentanţi ai Ministerului Culturii şi Cultelor, IGCPI (forul care administrează latura tehnică a audiovizualului), ai Asociaţiei Române de Comunicaţii Audiovizuale şi al societăţii civile, cel mai probabil din cadrul Centrului de Jurnalism Independent, Agenţia de Monitorizare a Presei sau Institutul pentru Politici Publice. Forul va avea ca scop şi discutarea unor eventuale modificări ale legii audiovizualului, în funcţie de cerinţele ce pot apărea dinspre Comunitatea Europeană.
























































