Călătorie în spaţiu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Romanul „2001: O odisee spaţială“ de Arthur C. Clarke
Romanul „2001: O odisee spaţială“ de Arthur C. Clarke

Joi, 18 noiembrie Romanul „2001: O odisee spaţială“ de Arthur C. Clarke poate fi achiziţionat, împreună cu ziarul „Adevărul”, la preţul de 12,99 lei.

În 1968, scriitorul britanic devenea celebru datorită acestui roman SF în care dezvăluia spiritul ştiinţific şi descoperirile prin care omenirea a evoluat de la omul primitiv la fiinţa intergalactică.

În acelaşi an, intra în cinematografe ecranizarea cărţii, regizată de faimosul Stanley Kubrick, care semna şi scenariul, împreună cu autorul romanului. De atunci, şi cartea, şi filmul continuă să câştige milioane de admiratori.

Prima parte a romanului „Noapte preistorică" începe cu celebra descriere unui peisaj din altă lume: „Seceta dura de zece milioane de ani, iar epoca repti­lelor înfricoşătoare se sfârşise de multă vreme. Aici, la Ecuator, pe continentul care într-o bună zi avea să fie cunoscut sub numele de Africa, lupta pentru existenţă atinsese o nouă culme a ferocităţii, fără ca învingătorii să se profileze cumva la orizont. În această lume stearpă şi uscată, numai cei mici, iuţi sau puternici puteau prospera, ori măcar nădăjdui să supravieţuiască." 

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite