Prim contact cu Mercedes-Benz EQV300

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nu pot vorbi despre un test drive, ci despre un prim contact cu al doilea model EQ de la Mercedes-Benz. Trebuie să fii curajos să-ţi imaginezi un MPV electric, iar Mercedes nu doar l-a imaginat, îl şi produce pe EQV300.

Lumea se schimbă, lumea pe care o ştiu şi de care m-am îndrăgostit pe alături se schimbă... Da, V Class este unul dintre modelele care îmi plac din vastul peisaj auto. Ştiu, astfel de momente de sinceritate nu fac casă bună cu imparţialitatea unui jurnalist auto, dar mi-am permis acest exerciţiu doar pentru a sublinia uşoara crispare pe care am avut-o când m-am apropiat de maşină.

V Class este pentru mine MPV-ul la care deschid portiera pentru a începe un drum de +1.000 km. Să urc la volanul unui V Class care după 300 km mă obligă să trag pe dreapta... ceva parcă a virusat ADN-ul acestui model.

Să fie un virus sau un vaccin?

V Class poate fi comandat deja, şi în România, şi în versiunea electrică, doar că şi-a adăugat la nume particula EQ. EQV este disponibil doar în versiunile Lung şi Extra Lung, versiune scurtă V Class nu a putut găzduit tot pachetul de baterii.

M-am întâlnit cu un EQV300 Lung, iar dacă ne raportăm la un V 300d Lung, din start remarcăm un plus de aproape 500 kg. O baterie cu o capacitate de 100 kWh, din care 90 kWh utili aduce un plus de kilograme la bord. Cum puterea este disponibilă de la zero, masa suplimentară nu o simţi la volan, iar în modul sport, EQV este surprinzător de sprinten. Dar acest mod l-am utilizat preţ de câteva zeci de secunde pentru a testa o plecare mai în forţă şi a vedea ce reprize oferă maşina când toate resursele sunt disponibile. Adică cei 204 CP şi 362 Nm.

Testul complet, cu galerie foto extinsă, poate fi citit pe ADEVARUL AUTO.

Imagine indisponibilă
Auto

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite