Cenntro România anunță livrarea primului vehicul full electric Cenntro Logistar 200
0Cenntro România a anunțat livrarea primului vehicul Cenntro Logistar 200 full electric către una dintre companiile de curierat prezente în țara noastră.

Acest model, conceput pentru a face față cerințelor de logistică modernă, oferă o autonomie de până la 264 de kilometri, contribuind semnificativ la un transport mai curat și mai sustenabil.
„Suntem încântați să vedem cum vehiculele noastre contribuie la reducerea poluării și la creșterea sustenabilității în România,” a declarat un reprezentant al Cenntro România.
Prin achizitionarea acestui vehicul, GLS Prahova își reafirmă angajamentul de a reduce impactul asupra mediului și de a promova practici de transport ecologice. Aceste inițiative reflectă eforturile continue de a construi un viitor mai verde pentru comunitate.
La finalul lunii iulie, Cenntro România a anunțat semnarea și livrarea primului vehicul electric Cenntro 200 Van către Capriccio SRL, francizororul FAN Curier în județul Bistrița Năsăud.
Cenntro 200 Van este un vehicul electric, proiectat pentru a optimiza performanțele în mediul urban, oferind soluții de transport prietenoase cu mediul. Acest vehicul electric, cu o autonomie extinsă și costuri operaționale reduse, este ideal pentru cerințele zilnice ale serviciilor de curierat.
Beneficiile autoutilitarelor electrice:
- Costuri Operaționale Mai Mici: Economii semnificative în ceea ce privește întreținerea și combustibilul. Costuri cu până la jumatate mai reduse pe km în raport cu combustibilii fosili.
- Nivel scăzut de zgomot în orașe și implicit posibilitatea operării vehiculelor pe timp de noapte
- Reducerea Emisiilor de Carbon: Fără emisii de gaze de eșapament, vehiculele noastre contribuie la un mediu mai curat.
- Eficiență Energetică: Consum redus de energie, comparativ cu vehiculele tradiționale pe combustibili fosili.
- Conformitate cu Reglementările de Mediu: Ajută companiile să respecte standardele stricte privind emisiile.
Compania americană Cenntro, specializată în producerea de vehicule utilitare electrice, a intrat recent pe piața din România prin intermediul unui importator local. Portofoliul său include seria Logistar (cu modelele Logistar 100, Logistar 200 și Logistar 260), dar și modelele Avantier și Teemak.