Asfalt turnat pe ploaie pe Calea Dorobantilor
0Directorul Administratiei Strazilor intentioneaza sa rezilieze contractul cu firma de consultanta
Sute de miliarde de lei din banii bucurestenilor se duc pe apa sambetei, aruncati in lucrari de asfaltare facute de mantuiala. Inspectorii si conducerea Administratiei Strazilor Bucuresti au constatat sambata trecuta ca o importanta firma de constructii din Capitala a turnat fara jena sute de metri patrati de asfalt pe Calea Dorobantilor, in timp ce ploaia curgea cu galeata. Directorul Administratiei, Florin Radu, este decis sa rezilieze contractul cu firma de consultanta, Consilier Construct, care i-a permis societatii bucurestene sa faca astfel de lucrari. "Am verificat personal lucrarile facute si am cerut explicatii consultantului, iar luni (astazi - n.n.) voi lua masurile care se impun", ne-a declarat directorul Radu. La randul sau, seful Inspectoratului pentru Constructii Bucuresti, Petre Cost, ne-a declarat ca firma care executa lucrari pe Calea Dorobantilor este Euroconstruct Trading '98, care a mai facut lucrari de anvergura in Capitala. "Nu are nimeni voie sa toarne asfalt pe ploaie. Stiu ca Euroconstruct este o firma buna, care a lucrat si pe Lascar Catargiu, si pe Magheru, si pe Balcescu. Noi vom verifica aceste sesizari cu documentele de la statie, iar daca se dovedeste ca asa a fost, o vom sanctiona. Apoi, vom lua probe de laborator si, daca va fi nevoie, vom obliga firma sa refaca lucrarea, pentru ca este vorba despre incalcarea grava a unei reglementari", ne-a spus Cost. Surse din Primaria Capitalei ne-au declarat ca Euroconstruct are contracte pe bani publici in valoare de 10 milioane de dolari pentru asfaltare.























































