Walter Zenga: "Nu ai cum sa refuzi Steaua"
0* Fostul international italian spune ca nu mai tine minte "gustul amar" lasat de presedintii din Divizia A si doreste sa duca Steaua cat mai departe in Cupa UEFA * Zenga va incasa prime de 40.000 de dolari in cazul castigarii campionatului si de 20.000 de dolari pentru un triumf in Cupa Romaniei
Italianul Walter Zenga a sosit, ieri, la Bucuresti, pentru a prelua postul de antrenor al echipei Steaua. Fostul mare portar a sosit cu o cursa de la Milano, la ora 13.20, fiind insotit de prietena sa, romanca Raluca. Inconjurat la iesire de armata de ziaristi care il asteptau, italianul s-a aratat relaxat si dornic de a continua munca pe care a inceput-o in urma cu doi ani, in fotbalul romanesc, la FC National. "Steaua este o echipa mare. Nu se poate refuza o asemenea oferta. Am spus ca nu ma mai intorc in Romania, dar in viata niciodata nu trebuie sa spui niciodata. Acum sunt fericit ca m-am intors in fotbalul romanesc, la Steaua", au fost primele cuvinte ale fostului portar al "squadrei azzurra", care deja se gandeste la ce-l va astepta in primele etape ale noului sezon: "Programul este intr-adevar greu, dar e la fel de dificil si pentru celelalte echipe care lupta pentru titlu. Un risc exista mereu". Zenga pare sa fi uitat "gustul amar" pe care l-a simtit, la plecarea din fotbalul romanesc, fata de atitudinea presedintilor de club din Romania si a spus ca unul din obiectivele pe care si le autoimpune este un parcurs cat mai lung al Stelei in Cupa UEFA. Intrebat de pericolul de a fi demis in cazul unor rezultate nesatisfacatoare, Zenga a raspuns amuzat. "Nici nu am ajuns bine si deja ma intrebati de plecare? Am venit cu cinci geamantane la mine, asa ca vreau sa raman multa vreme la Steaua", a spus tehnicianul italian, care deja a pus ochii pe fostul sau elev de la FC National, Gabriel Caramarin, pe care il considera cel mai bun jucator din campionatul romanesc. Referitor la posibilele imixtiuni ale patronului Gigi Becali in munca sa, Zenga s-a declarat flexibil. "Pana acum nu mi s-a intamplat asa ceva, dar patronul e patron. Daca are ceva de spus, sa-mi spuna. Sper ca in scurt timp, suporterii ma vor iubi si pe mine ca pe Piturca", a spus Zenga. Prietena italianului, Raluca, a povestit cum a primit Zenga vestea ca este noul antrenor al Stelei. "Stateam pe plaja la Ibiza, iar el se uita tot timpul la telefon, ingrijorat ca nu mai suna. Cand a sunat si a raspuns, s-a luminat la fata, apoi, dupa ce a inchis, a tipat in mijlocul plajei: "Sunt noul antrenor al Stelei!"", a spus Raluca. Zenga a fost preluat de la aeroport de presedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica, si de Tea Sponte, care l-au condus pe italian la Hotelul Marriott, unde a purtat, timp de o ora si jumatate, discutii cu patronul Stelei, Gigi Becali. Intalnirea a avut ca scop punerea la punct a detaliilor contractuale. Dupa discutii, patronul Gigi Becali nu a spus la ce suma se ridica intelegerea cu Walter Zenga, dar a declarat ca italianul va incasa prime duble la meciurile de campionat si ca va fi recompensat cu 40.000 de dolari in cazul castigarii campionatului si cu 20.000 de dolari daca reuseste sa aduca Cupa Romaniei in Ghencea. De asemenea, Becali si-a rezervat dreptul de a renunta in orice moment la serviciile lui Zenga in cazul in care echipa nu are rezultatele dorite.























































