VIDEO Partidă memorabilă între Federer şi Djokovici la Paris: totul s-a decis după trei ore

0

Novak Djokovici şi Roger Federer s-au întânit în semifinale la Paris, a 47-a confruntare directă fiind una de excepţie.

Partida dintre Roger Federer şi Novak Djokovici s-a decis după trei ore de luptă crâncenă. Primul set i-a revenit sârbului la tie-break. Al doilea a fost câştigat de Federer cu 7-5, Iar setul decisiv a mers tot la tiebreak, unde s-a impus Djokovici, scor final 7-6, 5-7, 7-6.

A fost a 47-a confrutnare directă între Djokovici şi Federer, scorul fiind favorabil sârbului, 25-22.

Pe parcursul acestui meci extrem de spectaculos şi echilibrat, Djokovici a avut nu mai puţin de 12 mingi de break, n-a reuşit să fructifice niciuna, însă cele două tie-breakuri câştigate i-au dus victoria.

Sârbul va juca în finală împotriva rusului Khakchanov, care a trecut de Dominic Thiem în prima semifinală.