VIDEO FC Botoşani-Oţelul 3-1. Vaşvari, cu o „dublă“, împinge Galaţiul spre matineu şi scapă Botoşaniul de emoţii

0

Botoşaniul şi-a securizat rămânerea în Liga 1, după succesul concludent obţinut în faţa Oţelului, scor 3-1, în etapa a 30-a. Vaşvari, cu două goluri reuşite, le-a făcut vânt gălăţenilor spre liga secundă.

Oţelul avea nevoie ca de aer de punct sau puncte din partida cu Botoşani pentru a mai spera la menţinerea în Liga 1. Deşi botoşănenii nu aveau mari emoţii în privinţa retrogradării pe acest final de campionat, au preferat să-şi apere corect şansele şi s-au impus cu 3-1, la capătul unei partide dominate de la un capăt la celălalt de gazde.

Eroul gazdelor a fost Vaşvari, care a marcat două goluri, ambele din penalty, în minutele 23 şi 44. Cel de-al treilea gol pentru Botoşani a fost reuşit de Fulop. Oţelul a marcat golul de onoare în minutele de prelungire prin Astafei, care a punctat după o acţiune personală de efect. Scor final 3-1 pentru formaţia din nordul ţării.

Acest rezultat o scapă de emoţii pe Botoşani, dar înfundă Oţelul în subsolul clasamentului, iar misiunea gălăţenilor pe acest final de campionat, de a se salva de la retrogradare, pare doar o iluzie. Oţelul mai are de jucat în ultimele patru etape cu ACS Poli Timişoara (acasă), FC Vaslui (deplasare), Viitorul Constanţa (acasă) şi Steaua (deplasare).