U Cluj - Steaua, 0-3 şi steliştii revin pe prima poziţie a Ligii 1

0

Steaua revine pe prima poziţie a Ligii 1 după ce a învins la scor de neprezentare Universitatea Cluj, echipă pe care o va întâlni şi în finala Cupei României. ASA Târgu Mureş o înlocuise pe Steaua în fruntea clasamentului după ce a câştigat cu 2-1 partida disputată în compania echipei Pandurii Târgu Jiu.

Steliştii au început partida de pe Cluj Arena de pe locul secund al clasamentului, ASA învingând acasă Pandurii Târgu Jiu, însă Nicolae Stanciu a înscris primul său gol din acest sezon, în minutul 14, aducând calmul în tabăra roş-albastră. Adrian Popa a fost totuşi prea relaxat şi a ratat o lovitură de pedeapsă acordată Stelei în prima parte a reprizei secunde.

Tot Nicolae Stanciu a fost cel care a îndepărtat gândurile negre ale bucureştenilor, stelistul reuşind dubla în minutul 72. Tabela a fost închisă de Andrei Prepeliţă, în minutul 84 şi Steaua redevine lider cel puţin până miercuri, când va da piept chiar cu ASA Târgu Mureş, cu începere de la ora 21:30.