Tenis: România conduce Serbia cu 2-0, în Billie Jean King Cup

0

Echipa feminină de tenis a României conduce formaţia Serbiei cu 2-0, în play-off-ul Billie Jean King Cup, după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Aleksandra Krunic cu 7-5, 6-4, vineri seara, la Kraljevo.

Jaqueline Cristian FOTO EPA EFE

Jaqueline Cristian (25 ani, 98 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 45 de minute. Deşi a avut ceva probleme la serviciu (6 duble greşeli), românca a reuşit să se impună în faţa adversarei sale, controlând jocul în cea mai mare parte a timpului.

Jaqueline a fost superioară la mingile direct câştigătoare, cu 22-16, dar a făcut şi mai multe erori neforţate, 30-22, scrie Agerpres.

Jaqueline Cristian are acum 2-1 în meciurile directe cu Aleksandrei Krunic (30 ani, 689 WTA), după ce sârboaica a câştigat în 2021, în sferturile turneului ITF de la San Bartolome de Tirajana (Gran Canaria), cu 7-6 (8/6), 6-3, iar românca şi-a luat revanşa în acelaşi an la Astana, în sferturi, cu 6-4, 6-3.

În primul meci de simplu, Gabriela Ruse (26 ani, 125 WTA) a învins-o pe Mia Ristic (17 ani, 353 WTA) cu 7-6 (7/2), 6-3.

În primul meci de simplu de sâmbătă (12:00), Jaqueline Cristian o va înfrunta în premieră pe Mia Ristic, iar apoi va avea loc partida dintre Gabriela Ruse şi Krunic. Sârboaica s-a impus în singurul lor duel, în 2021, în calificări la Roland Garros, cu 7-5, 6-4.

Meciul de dublu va opune perechile Katarina Kozarov/Natalija Stevanovic şi Irina Bara/Monica Niculescu.

Echipa câştigătoare va evolua în calificările pentru turneul final al competiţiei, iar învinsa în Grupa I.

În aprilie, România a fost învinsă de Slovenia, la Koper, cu 3-2, după ce a condus cu 2-0, ratând calificarea la turneul final.

Serbia a câştigat Grupa B a zonei Europa/Africa a Grupei valorice I, după 1-2 cu Suedia şi 3-0 cu Croaţia, 2-1 cu Bulgaria, 3-0 cu Danemarca şi 2-1 cu Norvegia.

Serbia conduce România cu 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus cu 2-1 în 2007, în primul tur al Grupei I, zona Europa/Africa, la Plovdiv, şi cu 2-1 în 2008, în aceeaşi fază. În 2014, la Bucureşti, România câştiga cu 4-1 şi promova în Grupa Mondială a Fed Cup (actuala Billie Jean King Cup).