Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros

0
Ploua şi acum la Roland Garros

Meciul din optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, dintre Simona Halep, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, şi Samantha Stosur, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 21 s-a terminat cu victoria jucătoarei din Australia.

Ploile de la Roland Garros au fost cu ghinion pentru Simona Halep. Meciul s-a întrerupt pentru prima dată duminică, la scorul de 5-3 pentru Simona, în primul set. Partida s-a reluat abia marţi, iar jucătoarea noastră nu şi-a găsit deloc ritmul fiind învinsă cu 7-6, 6-3. Şi marţi, partida a mai fost întreruptă o dată, la scorul de 7-6. 3-2 pentru Stosur. Simona ratează astfel şansa de a juca în sferturile de finală ale turneului parizian. Pentru parcursul ei, Halep se va alege cu 240 de puncte WTA şi 173.000 de euro.

Halep - Stosur 6-7, 3-6

Halep - Stosur 6-7, 3-5

Halep - Stosur 6-7, 3-4

Halep - Stosur 6-7, 2-4

Meciul se reia

În acest moment scorul este Halep - Stosur 6-7, 2-3, iar la serviciu va fi australianca. Fetele au ieşit la încălzire.

Se pare că meciurile se vor relua. Se pregătesc terenurile deşi încă mai plouă mărunt. Spectatorii se întorc şi la arena unde trebuie să se reia meciul Simonei Halep.

Este pentru a doua oară când această partidă se opreşte din cauza ploii, după ce a fost suspendată dumincă seară, la 5-3, pentru Halep.

Organizatorii spun că meciurile s-ar putea relua la ora 16.00.

Este foarte posibil ca meciul să nu se mai reia azi.

Ploaia nu i-a priit nici Agnieskai Radwanska. Ea o conducea cu 3-0 în setul doi pe bulgara Tvetsana Pironkova, locul 102 mondial, însă după ce s-a reluat meciul poloneza a pierdut şase gameuri la rând. Meciul s-a întrerupt când trebuai să înceapă setul al treilea, scorul fiind acum Radwanska - Pironkova 6-2, 3-6.

În sferturile de finală se întâlnesc învingătoarele din meciurile Halep - Stosur şi Radwanska - Pironkova.

Meciul se întrerupe din nou din cauza ploii. Jucătoarele au plecat la vestiare

Halep - Stosur 6-7, 2-3

Halep - Stosur 6-7, 1-3

Halep - Stosur 6-7, 1-2

Halep - Stosur 6-7, 0-2

Halep - Stosur 6-7, 0-1

S-a intrat în tie- break. Halep - Stosur 0-7: Simona a pierdut primul set.

Halep - Stosur 6-6

Halep - Stosur 5-6

Halep - Stosur 5-5

Halep - Stosur 5-4

Meciul s-a reluat. Serveşte Stosur.

Jucătoarele au ieşit la încălzire, deşi ploaia nu s-a oprit de tot. La Paris sunt 14 grade în acest moment.

O nouă amânare. Conform Eurosport, televiziunea care transmite turneul, meciurile s-ar putea relua la ora 13.30, dar nimic nu e sigur... în afară de faptul că plouă la Paris.

Ploua şi acum la Paris, nu atât de tare ca dimineaţă, dar plouă. Meciul Simonei a fost deja mutat pentru ora 12.30

Halep ar fi trebuit să joace ieri, de la ora 12.00, dar după trei ore de aşteptare, organizatorii au decis să anuleze toate partidele pentru a plouat necontenit la Paris.

Din păcate, şi azi situaţia e cel puţin pentru moment la fel de cenuşie. La Paris ploua si e posibil ca nici azi să nu se joace, sau în cel mai bun caz să se joace cu întreruperi. Organizatorii sunt copleşiţi de proteste atât din partae jucătorilor cât şi a fanilor pentru faptul că nu există nici măcar o arenă acoperită.

Teorectic, meciul Simonei trebuie să se reia la ora 12.00 pe terenul 1, de la scorul de 5-3 pentru Simona, cu adversara ei la serviciu.

VIDEO Gestul de milioane de like-uri făcut de Novak Djokovici când a început ploaia la Roland Garros