Sepsi OSK a învins-o clar pe FC Voluntari, cu 4-0, în Superligă

0

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 4-0 (1-0), luni, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii de fotbal, penultima a sezonului regulat, transmite Agerpres.

Meci între Farul și Sepsi (Sportpictures)

Cu acest succes, Sepsi OSK rămâne în cursa pentru play-off.

Gazdele au deschis scorul prin Marius Ştefănescu (10), dintr-un penalty acordat cu uşurinţă în urma unui duel între Cosmin Matei şi Nicolae Carnat.

Ilfovenii putea egala în finalul primei reprize (45+1), dar Andrei Dumiter a ratat două ocazii clare, iar Adam Nemec a irosit şi el o şansă bună, la aceeaşi fază.

Sepsi OSK s-a dezlănţuit după pauză, înscriind de trei ori într-un sfert de oră.

Ştefănescu a şutat pe lângă poartă (51), iar apoi maghiarul Kevin Varga (52) a marcat cu un şut de la circa 25 de metri, primul său gol pentru Sepsi OSK. Cosmin Matei a majorat diferenţa (58) cu un şut din marginea careului, sub transversală. Marius Ştefănescu (61) a închis tabela, cu un şut fără preluare la centrarea lui Florin Ştefan.

Gazdele au mai ratat ocazii de gol prin Pavol Safranko (64), Roland Varga (74) şi Ştefănescu (76).

Sepsi OSK are două victorii şi un egal în ultimele trei etape.

FC Voluntari a ajuns la zece etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi şapte înfrângeri.

Sepsi OSK s-a impus şi în tur, cu 2-0.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari 4-0 (1-0), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe

Au marcat: Marius Ştefănescu (10 - penalty, 61), Kevin Varga (52), Cosmin Matei (58).

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova)

Arbitru video: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Ionuţ Coza (Cernica)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Ion Marin (Bucureşti) - LPF.