Scene uluitoare în Grecia: arbitra Stephanie Frappart, fugărită de fotbaliști și de antrenorul lui Aris

0

Aris Salonic a pierdut finala Cupei Greciei, contra lui Panathinaikos, scor 0-1, după un meci în care franțuzoaica Stephanie Frappart a acordat trei cartonașe roșii în doar 20 de minute.

Stephanie Frappart, scoasă de pe gazon cu ajutorul forțelor de ordine. Foto X

Atenienii au marcat golul victoriei în minutul 90+7, salvând un sezon dezamăgitor, în care au ieșit din lupta pentru titlu cu câteva etape înainte de final. Reușita adversarilor i-a făcut pe fotbaliștii lui Aris să încerce să o bată de arbitra partidei, aceștia fugărind-o până pe tunelul spre vestiare. Și antrenorul formației din Salonic, și oficiali ai clubului, au luat parte la evenimentele reprobabile, salvarea Stephaniei Frappart venind din partea forțelor de ordine.

Din cauza problemelor de securitate cu care se confruntă fotbalul grec, finala Cupei s-a disputat fără spectatori. Chiar și așa, incidentele nu au lipsit. Stephanie Frappart este prima femeie care a condus meciuri la Cupa Mondială și în Liga Campionilor.