RUGBY „Lupii“ Bucureşti, învinşi de Newcastle Falcons, în Cupa Challenge

0
„Lupii“ Bucureşti au fost învinşi de Newcastle Falcons FOTO Răzvan Păsărică

Selecţionata „Lupii“ Bucureşti a pierdut sâmbătă meciul cu Newcastle Falcons, disputat în cadrul Cupei Challenge, pe Stadionul Naţional „Arcul de Triumf“ (12-13).

Newcastle Falcons a deschis scorul prin Joel Hodgson (2'), dintr-o lovitură de pedeapsă, dar reprezentativa României a preluat controlul, graţie celor patru lovituri de penalitate marcate de Valentin Calafeteanu în decurs de 20 de minute (5', 7', 18', 25'), iar scorul a devenit 12-3. Oaspeţii au reuşit un eseu pe finalul primei reprize, prin Adam Powell (40'), transformat de Hodgson (40+1').

Englezii şi-au asigurat victoria pe finalul partidei, după ce Thomas Catterick a înscris dintr-o lovitură de pedeapsă şi scorul a devenit 13-12 pentru oaspeţi. În acel moment, „lupii“ jucau erau în inferioritate numerică, Stephen Hihetah primind cartonaş galben (73').