România, o ruşine istorică: De când nu se mai întâmplase ca naţionala să ia patru goluri într-o singură repriză

0
Nicuşor Stanciu a fost integralist, luni seară, într-o partidă de coşmar

Cosmin Contra ne-a oferit în meciul său de adio un eşec care ne-a bulversat în faţa televizoarelor şi care îi va marca restul carierei de antrenor.

România a fost bătaia de joc a Spaniei în primele 45 de minute pe „Wanda Metropolitano“, când a luat patru! Iar dacă spaniolii n-au marcat de încă patru ori după pauză a fost pentru că, pur şi simplu, au jucat la trecerea timpului.

Prestaţia tricolorilor în prima parte a fost atât de proastă, încât statisticianul „Gazetei Sporturilor“, Liviu Manolache, a trebuit să se întoarcă mult în timp pentru a vedea când fost ultimul meci în care prima reprezentativă a fost umilită cu patru goluri în 45 de minute.

Şi, ca o ironie a sorţii, tot Spania a fost naţionala care ne-a dat cu terenul în cap. Nu doar luni seară, ci şi acum 57 de ani. Mai precis, la 1 noiembrie 1962, în preliminariile Euro 1964. Pe „Santiago Bernabeu“ din Madrid, ibericii au avut 4-0 la pauză, iar la final s-au impus cu 6-0. După acel meci, selecţionerul Constantin Teaşcă a fost înlocuit cu Gheorghe Popescu I. În retur, la 25 noiembrie, pe stadionul „23 august“ din Bucureşti, România s-a impus cu 3-1, însă spaniolii au obţinut calificarea cu scorul general de 7-3.

O altă partidă groaznică pentru România a fost cea cu Ungaria, la 30 septembrie 1945. Atunci, ungurii au avus 5-2 la pauză şi s-au impus cu 7-2!