România – Germania, scor 10-9, în ultimul meci la turneul preolimpic de polo. Tricolorii au încheiat pe locul 7

0
Cosmin Radu
Cosmin Radu

Naţionala de polo a României a încheiat, duminică, pe locul 7 la turneul preolimpic de la Trieste, după ce a învins Germania, scor 10-9, în ultima partidă, ambele echipe ratând anterior calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Scorul pe reprize a fost 3-2, 2-2, 3-1, 2-4. Marcatorii României au fost Radu 3 goluri, Teohari 2, Gheorghe 1, Oanţă 1, Chioveanu 1, Szabo 1, Popoviciu 1 gol. România încheie pe locul 7, rezultatele complete obţinute la turneul de la Trieste fiind următoarele: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franţa, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada şi 8-8 cu Rusia (în grupa A), 7-8 cu Italia (în sferturi), 7-15 cu Canada (locurile 5-8) şi 10-9 cu Germania (locurile 7-8). La JO de la Rio se califică doar primele patru clasate. În semifinale, Ungaria a trecut de Franţa (15-9) şi Italia de Spania (6-5), duminică fiind programate  meciurile pentru medalii.

Echipa de polo a fost singura tricoloră care s-a calificat în 2012 la Jocurile Olimpice, tot în urma participării la turneul preolimpic, acesta având loc atunci la Edmonton. În 2012, poloiştii au ocupat locul 10 la JO.

Echipa României a participat la nouă ediţii ale Jocurilor Olimpice, începând cu 1952, iar cea mai bună clasare a fost în 1976 – locul 4. În urma ratării obiectivului reprezentativei de polo la Trieste, România va fi reprezentată la JO de la Rio la sporturi de echipă doar de naţionala de handbal feminin, care a obţinut calificarea luna trecută, la turneul de la Aarhus, a relatat news.ro.