Rezultat-bombă la Mondiale în grupa României: Dovada că doar handbalistele noastre sunt neputincioase

0

Când Danemarca a făcut instrucție cu România, câștigând la o diferență neverosimilă de 16 goluri (!), mulți au spus că, de fapt, rezultatul a fost unul firesc pentru că reprezentativa nordică e mult prea puternică. Oarecum, s-a vorbit de parcă Danamarca ar fi fost invincibilă. Adică, o noțiune care nu există în sportul de performanță. Ceea ce s-a văzut, joi, la Herning.

Japonezele au câștigat un meci nebun cu Danemarca

La două zile după ce a pulverizat România, Danemarca fost învinsă de Japonia, scor 27-26 pentru formația asiatică. Iar dacă noi am rezistat cam un sfert de oră în fața danezelor, după care s-a rupt „filmul“ pentru handbalistele noastre, în schimb, Japonia a jucat admirabil, cap-coadă. A fost 12-12 la pauză, iar în partea secundă asiaticele au condus și cu patru goluri (22-18), dar și cu trei goluri în mod repetat (22-19, 23-20, 24-21, 25-22, 26-23). Chiar și așa, finalul a fost demențial! Pentru că Danemarca a revenit eroic și a egalat, 26-26, dar Japonia a avut ultimul cuvânt, câștigând un meci halucinant cu 27-26 în ultima secundă!

Rezultatul e în favoarea noastră, pentru că, dacă batem Japonia și Polonia, iar Danemarca pierde atât cu Polonia, cât și cu Germania, atunci noi vom merge în sferturi, alături de nemțoaice. Din păcate, la ora actuală, acest scenariu rămâne unul SF, mai ales că pentru România urmează partida de sâmbătă (ora 16.30, Digi Sport, Prima Sport), cu... Japonia! La ultima întâlnire directă, la Mondialul din 2019 găzduit chiar de „Țara Soarelui Răsare“, niponele ne-au învins cu 37-20!