PSG, afară din cupă cu Messi și Neymar pe teren: Parizienii, învinși de marea lor rivală

0

Paris Saint-Germain, cu vedetele Lionel Messi şi Neymar pe teren din primul minut, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, înclinându-se la limită pe terenul formaţiei Olympique Marseille (scor 1-2).

Lionel Messi a fost integralist, miercuri seara, dar n-a putut împiedica eliminarea PSG-ului

Gazdele au deschis scorul pe Stade Velodrome în minutul 31, prin Alexis Sanchez, dintr-o lovitură de la 11 m (31), însă PSG a egalat în prelungirile primei reprize, prin fundaşul Sergio Ramos (45+2), care a trimis balonul cu capul în poartă, în urma unui corner executat de Neymar. Olympique Marseille a obţinut victoria şi calificarea în sferturile de finală graţie golului marcat de Ruslan Malinovski în minutul 57.

PSG, deţinătoarea recordului de trofee în Cupa Franţei (14), nu a putut conta în acest joc pe starul francez Kylian Mbappe (accidentat), care marcase cinci goluri în meciul din faza precedentă a competiţiei, în faţa amatorilor de la Pays de Cassel (7-0).

Tot miercuri, Olympique Lyon s-a impus pe teren propriu, cu 4-2 la loviturile de departajare, în faţa formaţiei Lille OSC, după ce scorul a fost egal, 2-2, la finalul timpului regulamentar de joc. Deţinătoarea trofeului, FC Nantes, s-a calificat tot la loviturile de departajare (4-2), în partida disputat în deplasare cu Angers (1-1 după 90 de minute). AJ Auxerre, cu portarul român Ionuţ Radu doar rezervă, s-a înclinat pe teren propriu în faţa formaţiei de ligă secundă Rodez (2-3).

Rezultate înregistrate, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Franţei:

(+) Olympique Lyon - Lille OSC 4-2 la loviturile de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar)

(+) FC Toulouse - Stade Reims 3-1

Vierzon (amatori) - (+) Grenoble (D2) 0-1

AJ Auxerre - (+) Rodez (D2) 2-3

Paris FC (D2) - (+) Annecy (D2) 5-6 la loviturile de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar)

Angers - (+) Nantes 2-4 la loviturile de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar)

(+) Olympique Marseille - Paris SG 2-1

Joi se dispută partida Lorient - Racing Lens.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală, tragerea la sorţi a meciurilor din această fază fiind programată joi seara.

Sferturile de finală se vor juca pe 1 martie, iar semifinalele pe 5 aprilie.

Finala este programată în data de 29 aprilie, pe Stade de France.