Primul eşec al Stelei: roş-albaştrii au pierdut meciul cu Vaslui

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Steaua a fost învinsă de Vaslui, în cadrul etapei a şasea. FOTO Mediafax
Steaua a fost învinsă de Vaslui, în cadrul etapei a şasea. FOTO Mediafax

Steaua este pe locul doi în clasamentul Ligii I, la trei puncte distanţă de prima poziţionată, Pandurii Tg. Jiu, după ce echipa din Ghencea a pierdut meciul cu FC Vaslui.

Primul meci tare al Stelei în campionatul curent a coincis şi cu prima înfrângere suferită de roş-albaştrii. FC Vaslui a  învins, pe teren propriu, în partida de luni seară, scor 3-1, contând pentru etapa a şasea. 

Echipa gazdă a marcat prin Celeban ('59), Sânmărtean ('83) şi M. Niculae ('88), în timp ce golul de onoare al roş-albaştrilor a fost înscris de Chipciu ('51).

Tensiunea şi-a spus cuvântul şi, la finalul partidei, s-a iscat un conflict între managerul Stelei, Mihai Stoica şi team-managerul Vasluiului, Daniel Stanciu. Cei doi au recidivat, având un schimb dur de replici. Mihai Stoica l-a acuzat de comportament nepotrivit şi agresivitate verbală, propunând suspendarea lui, în timp ce Daniel Stanciu a replicat că un om care a agresat fizic un suporter al echipei sale nu are calitatea morală de a critica pe altcineva.

Antrenorul vasluienilor, Marius Şumudică a privit victoria echipei sale ca pe o descătuşare, comentând că echipa finanţată de Porumboiu se va bate la titlu în acest sezon. Etapa trecută, Vaslui ocupa locul şase, cu 8 puncte, însă, după victoria de luni seară, galben-verzii au urcat pe poziţia a treia, cu 11 puncte.

Tehnicianul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, a fost dezamăgit de prestaţia echipei sale, punând înfrângerea pe seama greşelilor individuale. Antrenorul a comentat că jucătorii trebuie să se comporte matur şi să repare greşelile comise în meciul cu Vaslui.

Echipe


FC Vaslui: D. Coman - Milanov, Celeban, Charalambous, Sălăgeanu - Caue (N. Stanciu '46), N'Doye - Antal (Davide Dias '87), Sânmărtean, Varga (Sburlea '46) - M. Niculae. Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua: Stanca - Georgievski, Martinovici, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii (L. Filip '74) - Chipciu, Tănase, Ad. Popa (Nikolici '57) - Rusescu (Adi Rocha '79). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Arbitri: Paolo Valeri (central) - Massimiliano Grilli, Andrea Stefani (asistenţi).

Cartonaşe galbene: Milanov '81, N'Doye '90+2 / Chiricheş '31, Tănase '69.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite