Novak Djokovici este campion la Wimbledon pentru a treia oară. L-a învins în patru seturi pe Roger Federer

0

Tenismanul sârb Novak Djokovici, liderul clasamentului mondial, a câştigat turneul de la Wimbledon pentru a treia oară în carieră, după ce l-a învins pe elveţianul Roger Federer, cap de serie numărul 2, scor 7-6 (7/1), 6-7 (10/12), 6-4, 6-3.

Djokovici a mai câştigat la Wimbledon în 2011 şi 2014. Federer a jucat a zecea finală la Wimbledon, el având şapte titluri în palmares.

Federer şi Djokovic au reeditat finala de anul trecut, când sârbul s-a impus cu 6-7 (7), 6-4, 7-6 (4), 5-7, 6-4, după 3 ore şi 56 de minute.

Djokovici, liderul clasamentului mondial, nu va evolua în meciul pe care Serbia îl va disputa cu Argentina, în sferturile de finală ale Cupei Davis. Federaţia Sârbă de Tenis a anunţat că echipa de Cupa Davis va fi compusă din jucătorii Viktor Troicki (locul 24 ATP), Dusan Lajovici (locul 86 ATP), Janko Tipsarevici (locul 486 ATP) şi Nenad Zimonjici (locul 11 în clasamentul de dublu). Partida Argentina - Serbia, din sferturile de finală ale Cupei Davis, se va disputa în perioada 17-19 iulie, la Buenos Aires, a relatat Mediafax.