Marius Copil s-a oprit în sferturi, la Brisbane, în faţa unui fost număr 1 din tenisul mondial. Hănescu, învins şi el

0
Marius Copil

După ce-a reuşit surpriza prin calificarea în primul sfert de finală al carierei, într-un turneu important ATP, la Brisbane, Marius Copil (23 de ani) a pierdut astăzi în faţa reprezentantului gazdelor, australianul Leyton Hewitt (32 de ani).

În optimi, Copil (locul 147 ATP) a eliminat un jucător din Top 20 mondial, francezul Gilles Simon (19 ATP), dar n-a mai repetat jocul bun şi în partida cu Hewitt.

Australianul clasat în acest moment pe locul 60 în lume (şi care între noiembrie 2001 şi aprilie 2003 a fost lider mondial) l-a învins pe tenismenul român în două seturi, scor 6-4, 6-2, la capătul unei partide care a durat o oră şi 11 minute.

Pentru accederea în sferturi, Copil va primi un cec de 13.335 de dolari şi 45 de puncte ATP.

Tot în sferturi a părăsit un alt turneu important, cel de la Doha, şi Victor Hănescu (locul 80 mondial), învins joi de către germanul Florian Mayer (numărul 40 ATP), scor 6-4, 6-7 (8), 6-4.

Hănescu şi-a asigurat prin calificarea în sferturi 30.655 de dolari şi 45 de puncte ATP.

Citeşte şi

Monica Niculescu s-a calificat în finala probei de dublu a turneului de la Shenzen