Lupte/Alin Alexuc-Ciurariu, vicecampion mondial de juniori

0

Alin Alexuc-Ciurariu a câştigat, marţi, medalia de argint la categoria 96 de kilograme, la Campionatele Mondiale rezervate juniorilor, din Ungaria.

Luptătorul antrenat de Petre Onciu a intrat în competiţia de la Budapesta chiar împotriva unui reprezentant al ţării gazdă, Gyorgy Rizmajer, pe care l-a învins fără probleme.

Alexuc-Ciurariu a trecut apoi în sferturile de finală de croatul Tomislav Lavrici, iar în semifinale l-a învins pe iranianul Shahab Morteza Ghourehjili. În finală, sportivul nostru s-a luptat cu rusul Islam Magomedov, care a revendicat medalia de aur. Podiumul a fost completat cu iranianul Shahab Morteza Ghourehjili şi germanul Coskun Efe.

Tot marţi, alţi doi luptători români la greco-romane – Răzvan Moţoi (cat. 60 kg) şi Alexandru Ianţoc (74 kg) - au fost eliminaţi din primele tururi.

Competiţia de lupte libere va începe vineri, România fiind reprezentată de următorii sportivi: Csaba Şandor (50 kg), Zsolt Fancsali (60 kg), Ionuţ Moise (66 kg), Sebastian Uţa şi Michael Manea (74 kg), Andrei Franţ (84 kg) şi Sergiu Onofrei (96 kg).

La feminin vor concura sportivele Ileana Dobrescu (44 kg), Mihaela Munteanu (51 kg), Beatrice Oancea (67 kg) şi Adina Popescu (72 kg), urmând a debuta la Campionatele Mondiale miercuri.