Karim Benzema, dezlănțuit. Hat-trick în doar 7 minute, iar Real Madrid o distruge pe Valladolid

0

Real Madrid i-a administrat un usturător 6-0 lui Real Valladolid, în etapa a 27-a din La Liga. Cel mai bun jucător al Los Blancos a fost din nou Karim Benzema, care a înscris un hat-trick în doar șapte minute.

Karim Benzema a marcat când a vrut în poarta lui Valladolid. Foto EPA EFE

Madrilenii mai au doar șanse matematice la titlu, aflându-se la 12 puncte de liderul FC Barcelona. Însă formația lui Carlo Ancelotti s-a dezlănțuit în fața lui Real Valladolid, căreia i-a umplut poarta de goluri.

Au fost șase, din care jumătate marcate de francezul Karim Benzema, autorul unui hat-trick-fulger, în minutele 29, 32 și 36. Celelalte reușite ale madrilenilor au fost semnate de Rodrygo, Asensio și Lucas Vázquez.

A fost cea mai categorică victorie a Realului din acest sezon. Chiar dacă nu mai au șanse la titlu, madrilenii continuă cursa în Liga Campionilor. În sferturile de finală, spaniolii joacă împotriva lui Chelsea (12 și 18 aprilie) pentru un loc în careul de ași al competiției.