Jonah Lomu ar putea reveni in selectionata Noii Zeelande
0Rugbystul neo-zeelandez Jonah Lomu, care a fost supus unui transplant de rinichi in iulie 2004, si-a reluat pregatirile si spera sa evolueze din nou in reprezentativa Noii Zeelande incepand din luna
Rugbystul neo-zeelandez Jonah Lomu, care a fost supus unui transplant de rinichi in iulie 2004, si-a reluat pregatirile si spera sa evolueze din nou in reprezentativa Noii Zeelande incepand din luna iunie. Potrivit Sky Television, Lomu va negocia un nou contract cu Federatia de Rugby din Noua Zeelanda (NZRU), a carui valoare s-ar putea ridica la 406.000 de euro pe an. "In prezent lucrez la capitolele viteza si coordonare", a declarat Lomu, care a acumulat 63 de selectii in reprezentativa All Blacks. Rugbystul spera ca revenirea sa in selectionata Noii Zeelande sa se produca in luna iunie, cu ocazia meciului de retragere al fostului capitan al echipei nationale a Angliei, Martin Johnson. De asemenea, Lomu doreste sa participe cu Noua Zeelanda la Campionatul Mondial de rubgy din 2007. Ultimul meci in care Jonah Lomu a evoluat pentru selectionata All Blacks a avut loc pe 23 noiembrie 2002, la Cardiff, impotriva reprezentativei Tarii Galilor. Oficialii din cadrul NZRU sunt increzatori in capacitatea lui Lomu, care va implini 30 de ani pe data de 12 mai, de a reveni in echipa nationala. "Am tinut in permanenta legatura cu el si cu managerul sau si am spus ca la un moment dat, cand va fi complet recuperat, vom fi gata sa vorbim despre un nou contract", a declarat directorul general adjunct al forului neo-zeelandez, Steve Tew, pentru saptamanalul australian The Herald on Sunday.























































