Irina Begu, performanța momentului pentru tenisul românesc. Ce a făcut în finala din Antalya

0

Irina Begu a pus capăt unui coșmar de 7 luni generat de accidentări, revenind în forță în circuitul WTA. Românca a ajuns în finala turneului din Antalya, primul jucat din august 2023, când ieșea în prima rundă la US Open.

Irina Begu s-a întors cu succes pe terenul de tenis. Foto EPA EFE

Jucătoarea de 33 de ani a avut un parcurs perfect până în ultimul act al competiției, trecând în două seturi de Kraus, Wurth, Hercog și de japoneza Uchijima, toate clasate după locul 100 mondial. În finală, Begu a pierdut primul set (2-6) cu spaniola Jessica Bouzas Maneiro, situată o poziție mai jos decât românca în ierarhia WTA, dar l-a câștigat cu emoții pe al doilea, 6-4, după ce a condus cu 4-1 și a fost egalată de adversară.

Decisivul a început cu un game al Irinei, după care adversara s-a dezlănțuit și a câștigat 5 jocuri la rând. S-a încheiat 6-2, 4-6, 6-2 pentru sportiva spaniolă, astfel că Begu trebuie să se mulțumească, pentru accederea în ultimul act al competiției din Antalya, cu 8.500 de euro şi 95 de puncte în clasamentul WTA.