Hoţie sau prostie: Olăroiu, victima celui mai ridicol penalty acordat în 2016. Cum a reacţionat echipa românului

0

În Emirate, nivelul arbitrajelor e destul de slab. Totuşi, anumite greşeli sunt atât de flagrante încât pot fi catalogate doar ca „furt pe faţă“. În semifinalele Cupei Ligii, s-a petrecut o astfel de fază.

Cosmin Olăroiu şi-a dus echipa în finala Cupei Ligii, după o victorie dramatică în semifinale, scor 3-2 cu Al-Shabab.

Adversarii au condus din minutul 46, după ce la pauză tabela arăta 0-0. Finalul a fost incendiar şi a schimbat cursul jocului.

Moussa Sow, atacantul luat de Al-Ahli de la Fenerbahce pentru 17 milioane de euro, a reuşit un hattrick (71, 79 şi 83), făcând inutilă reuşita lui Haydarov din penalty, în minutul 86. Până la lovitura de la 11 metri care a fost transformată în gol de mijlocaşul uzbec, centralul Hamad Ali Yousef a acordat alta, la scorul de 1-1.

Nimeni nu şi-a dat seama ce a fluierat centralul partidei, însă, spre norocul celor de la Al-Ahli, greşeala uriaşă a arbitrului n-a viciat rezultatul, deoarece portarul Majed Naser a apărat şutul lui Luvannor.