Halep, faţa în faţă cu revelaţia anului 2017: s-a aflat cu cine va juca în sferturile de la French Open

0

Simona Halep (4 WTA) va avea prilejul de a-şi lua revanşa faţa de o adversară cu care a pierdut finala de la Roma, înainte de a veni la Roland Garros.

Simona Halep are patru victorii şi niciun set pierdut la French Open 2017 şi joacă din ce în ce mai bine pe măsură ce avansează în turneu.

Românca are nevoie de încă trei victorii pentru a cuceri trofeul la finala de la 10 iunie. Până atunci, pentru ea urmează un duel cu Elina Svitolina (Ucraina, 6 WTA). Aceasta e cea mai bună jucătoare din circuitul feminin pe baza rezultatelor din acest an.

Svitolina a suferit enorm pentru a trece, astăzi, în optimi, de Petra Martici (Croaţia, 290 WTA). Victoria a fost obţinută cu 4-6, 6-3, 7-5, însă, în decisiv, Svitolina a fost la un pas de eliminare. Asta deoarece, croata venită din calificări a condus cu 5-2. Apoi, a cedat, n-a mai luat niciun game şi a fost eliminată.

Halep şi Svitolina s-au întâlnit de două ori până acum în circuitul WTA:

*2017 (Roma, zgură): Victorie Svitolina 4-6, 7-5, 6-1

*2013 (Sofia, hard): Victorie Halep 6-1, 6-1

Cel mai probabil, meciul Halep - Svitolina se va disputa, miercuri, organizatorii urmând să comunice, ulterior, programul.