Gafele portarului român Ionuț Radu au retrogradat-o pe Auxerre

0

Auxerre a retrogradat în Ligue 2, după ce a fost învinsă de Lens, cu 3-1. Românul Ionuț Radu a greșit de două ori flagrant.

Portarul Ionuț Radu a retrogradat cu Auxerre

Auxerre, cu Ionuț Radu integralist, avea nevoie de victorie pentru a se salva de la retrogradarea în Ligue 2 din campionatul Franței.

Oaspeții de la Lens au vrut să-și apere statutul de vicecampioni și au marcat în minutul 19, după o eroare în defensiva echipei lui Radu.

În repriza a doua, portarul român a gafat inexplicabil și a ratat o degajare, lovindu-se de adverarul său. Pe fază s-a aflat un atacant al celor de la Lens, care a marcat nestingherit.

Auxerre a sperat că va reveni în joc în minutul 71, când au redus din direfență, dar 7 minute mai târziu Radu și-a îngropat de tot echipa, scăpând mingea printre picioare.