Ionuț Radu, parade impresionate contra lui Lyon. Auxerre a produs surpriza în Franța grație românului

0

După o lungă perioadă în care nu a apărat, Ionuț Radu (25 de ani) pare că și-a regăsit drumul în carieră, odată cu transferul la Auxerre. Românul a fost integralist în partida pe care echipa sa a câștigat-o vineri seară, pe teren propriu, scor 2-1, în dauna lui Olympique Lyon, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Franţei.

Ionuț Radu a trecut peste problemele din ultima vreme. Foto EPA EFE

Goalkeeperul român a pus umărul serios la victoria formației sale prin câteva parade spectaculoase. Lyon, fosta campioană a Franței, a dominat prima repriză, a și condus la pauză, dar Ionuț Radu a limitat în două rânduri desprinderea oaspeților, la ocaziile lui Cherki și Tagliafico.

Auxerre, care se luptă la retrogradare, a reușit să întoarcă rezultatul prin Perrin și Jubal, după care Lyon a forțat egalarea. Din nou s-a lovit de intervențiile lui Ionuț Radu, care a scos șutul lui Lukeba din ultimele minute.