Francisc Vastag: "Se putea mai mult"
0* Boxerii nostri au fost prezenti la sala, ieri, doar ca sa-si primeasca medaliile de bronz * Familia Simion nu vrea sa intre in polemica cu Leonard Doroftei * Arbitru roman, prezent in unsprezece finale
Cea de-a 34-a editie a Campionatelor Europene de box, gazduita de Rusia, la Perm, s-a terminat pentru noi vineri seara, o data cu eliminarea lui Marian Simion. In aceste conditii, ziua de ieri a prezentat interes pentru delegatia Romaniei doar pentru ca se faceau premierile, iar cinci dintre baietii nostri, Sorin Tanasie (48 kg), Waldemar Cucereanu (54 kg), Viorel Simion (57 kg), Dorel Simion (67 kg) si Marian Simion (71 kg), urmau sa fie recompensati cu medaliile de bronz. Aceasta competitie a fost, in ciuda celor cinci medalii de bronz, una sub asteptari, pentru ca, recomandati de valoarea lor, cativa boxeri romani se puteau lupta in finala pentru medalia de aur, insa acest lucru nu a fost posibil deoarece cateva disfunctionalitati a facut ca Romania sa nu aiba, pentru prima oara in ultimii 15 ani, finalisti la europenele de box. "Se putea mai mult", a declarat, ieri, in ultima zi a competitiei, Francisc Vastag, antrenorul coordonator al lotului Romaniei, dupa care a continuat: "si cand spun asta, ma refer, in primul rand, la meciul lui Dorel Simion, despre care sunt convins ca ar fi castigat si finala, iar o medalie de aur si patru de bronz insemna cu totul altceva, iar delegatia Romaniei isi facea datoria pe deplin. Altfel, rezultatul este bun ca numar de medalii". In alta ordine de idei, Gheorghe Simion, tatal si antrenorul a doi medaliati cu bronz din lotul Romaniei, Marian si Dorel Simion, a preferat sa nu vorbeasca despre aceste Campionate Europene din doua motive: nu este el in masura sa analizeze evolutia lotului Romaniei si nu mai vrea sa fie bagat "la inaintare", asa cum i s-a intamplat ori de cate ori a fost vorba despre imaginea boxului romanesc. Din aceleasi motive Gheorghe si Marian Simion n-au vrut sa comenteze in vreun fel afirmatiile campionului mondial de profesionisti, Leonard Dorin Doroftei, aparute recent intr-un ziar local din Brasov. Mosu' a afirmat despre Marian ca "este un fraier", pentru ca inaintea meciului cu Mishin, Simion ar fi spus ca daca rusul are stilul lui Doroftei, atunci il bate sigur. Familia Simion a refuzat sa intre in polemica cu Doroftei, Gheorghe precizand doar ca pentru Marian vorbesc medaliile castigate pana acum. Oricum, aici, la Perm, spusele lui Doroftei au deranjat pe multa lume, dar nimeni nu vrea sa comenteze, pe de o parte, pentru ca se doreste liniste, iar pe de alta parte, pentru ca nu se stie exact in ce context a facut Doroftei aceasta afirmatie. In fine, daca in lotul nostru nu sunt suficiente motive pentru o atmosfera mai destinsa, exista un roman fericit. Acesta este Ion Patrunjel, singurul nostru arbitru prezent la aceste europene, cel care ieri a fost prezent in nu mai putin de 11 din cele 12 finale. Patrunjel, arbitru AIBA, a fost o data in ring si de noua ori la masa, ceea ce reprezinta, probabil, un nou record al CE.























































