FOTO VIDEO FC Vaslui - Rapid 2-1: „furăciune“ sub ochii arbitrului. Giuleştenilor nu li s-a dat un penalty clar ca lumina zilei în minutul 90+3

0
Faza de joc in meciul FC Vaslui-Rapid Bucuresti, din cadrul primei etape a Ligii I, la Vaslui FOTO Mediafax

După ce Radu Petrescu a făcut praf Steaua - Ceahlăul, scor 2-1, contribuind la victoria roş-albaştrilor, luni seară, puştii lui Marian Rada au fost „sacrificaţi“ de Ovidiu Haţegan, care viciat rezultatul final.

Trezită peste noapte în Liga I, fără vreun cantonament şi cu doar două săptămâni de antrenamente, Rapid a arătat în prima repriză a meciului de la Vaslui exact ca o echipă nepregătită. Absolut firesc, după doar 20 de minute, gazdele aveau 2-0 pe tabela de marcaj, după ce Sânmărtean (10) şi Antal (20) l-au învins pe Drăghia. Vasluiul a dominat şi restul reprizei, iar toată lumea era convinsă că, după pauză, atunci când lipsa pregătirii fizice se va vedea şi mai clar în jocul Rapidului, scorul va lua proporţii.

Tănasă, gol de atacant pur-sânge

Partea secundă s-a desfăşurat însă cu totul altfel. FC Vaslui a arătat ca o trupă nepregătită, iar Rapid a dictat ritmul. Giuleştenii au avut o primă ocazie chiar în minutul 46, atunci când Pancu a solicitat penalty, pretinzând că „închizătorul“ gazdelor, Caue, i-a blocat şutul cu mâna. Reluările n-au lămurit faza, însă adevărata eroare a lui Haţegan avea să vină la finalul jocului.

Până atunci, Ciprian Tănasă, introdus după pauză, a redus din handicap cu un gol de atacant pur-sânge la capătul unei faze în care a ridiculizat apărarea galben-verzilor (56). Rapid a continuat să atace admirabil pentru o echipă încropită peste noapte, însă giuleştenii n-au reuşit totuşi să-şi creeze ocazii periculoase, dominând doar posesia. Mai mult, pe final, în minutul 87, după mai multe cornere bătute consecutiv, Vasluiul putea face 3-1. Sălăgeanu a executat o lovitură de la colţ de pe dreapta, iar Stoica a respins de pe linia porţii balonul trimis de Celeban.

Cea mai controversată fază a jocului a venit în minutul 90+3. La ultimul atac al Rapidului, Păun a fost călcat în careu de Jumisse, exact sub ochii arbitrului Ovidiu Haţegan. În loc să dicteze penalty pentru Rapid, centralul a făcut semn că jocul ar trebui să curgă, irosind munca puştilor lui Marian Rada şi adăugând încă o greşeală mare la cele comise de „cavalerii fluierului“ în prima etapă.

CITEŞTE ŞI:

*Nou şi nevinovat în fotbal: acţionarul Rapidului, Nicolae Cristescu, a oferit declaraţia săptămânii, după ce a fost întrebat despre arbitrajul de la Vaslui

*Moment istoric în Giuleşti: Copos le dădea bani o dată la şapte luni, azi, noii patroni ai echipei vor achita o primă uriaşă. Cât va încasa fiecare fotbalist

FC Vaslui - Rapid 2-1

FC Vaslui: Straton - Celeban, Varela, Cordoş, Sălăgeanu - Antal, Jumisse, Caue, Sânmărtean (Buziuc 90+2) - Temwanjera (Pozder 61), Lovrecici (Popovici 70). Antrenor: Ilie Stan

Rapid: Drăghia - Păun, Al. Iacob, D. Lung, M. Stoica - Al. Coman, V. Negru, Ioniţă II, Ciolacu - Martin (Tănasă 46), Pancu. Antrenor: Marian Rada

Goluri: Sânmărtean 10, Antal 20 / Tănasă 56

Arbitru: Ovidiu Haţegan