Flavius Stoican a câştigat duelul cu legendarul Marcelo Lippi: Dinamo a învins campioana Chinei, Guanghzou

0
FOTO Cosmin Iftode

Formaţia lui Flavius Stoican s-a impus cu 2-0 în amicalul cu Guanzhou disputat în cantonamentul din Spania, golurile lui Dinamo fiind marcate de George Ţucudean.

Ţucudean a deschis scorul rapid în amicalul cu chinezii de la Guanghzou, chiar în secunda 20, profitând de o respingere greşită a portarului advers. Acelaşi atacant al "câinilor" a recidivat 14 minute mai târziu, când a punctat cu capul după o centrare a lui Velici. Şi după marcarea celor două goluri, tot Dinamo a fost echipa care a dominat jocul, dar n-a mai concretizat nicio ocazie dintre cele create.

Succesul contra campioanei Chinei este al doilea al "câinilor" în această pauză de iarnă, după victoria obţinută contra polonezilor de la Korona Kielce, scor 2-1.

Dinamo în amicalul cu Guanghzou: Naumovski - Bărboianu, Thicot, Asanovici, Grecu - V. Lazăr, Cioinac, C. Munteanu, C. Matei - Velici, Ţucudean. Rezerve: Rus, Nedelcearu, Diakhate, A. Radu, Boubacar, Elton, D. Buia, D. Rotariu, Cherchez, Bilinski.