"Emil Alexandrescu" din Iasi, stadionul unde biletele au fost inlocuite cu cartele magnetice

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sistemul a fost introdus dupa ce la derby-ul Poli Unirea - Rapid au fost descoperite 2.000 de bilete false

La cateva luni de la promovarea echipei iesene Poli Unirea Iasi in prima divizie de fotbal, dupa opt ani petrecuti printre divizionarele B si chiar C, conducerea clubului sportiv a decis sa investeasca in stadionul din Dealul Copou. In cel mult doua saptamani, va fi inaugurat sistemul modern de acces pe stadionul "Emil Alexandrescu" pe baza de cartele magnetice. Astfel, "Emil Alexandrescu" va fi singurul stadion din tara unde accesul se va face cu cartele. Masura se impune dupa ce peste 2.000 de suporteri au ramas pe dinafara la derby-ul disputat de Poli Unirea Iasi cu Rapid Bucuresti, la debutul campionatului intern. Desi aveau abonamente si bilete valabile, suporterii - unii veniti din alte judete ale Moldovei - au ramas in afara stadionului, primii asezati in tribune sau peluze fiind chiar contravenientii, care au falsificat prin xerocopiere legitimatiile de acces. Sistemul valoreaza 15.000 euro si consta in montarea la fiecare poarta a arenei a unor turnicheti (stalpi de sustinere) care vor recunoaste cartelele magnetice. "Doar in acest fel vom reusi sa inlaturam fraudele de la intrarea in stadion si, totodata, vom reusi sa evitam aglomeratia", a precizat Neculai Ciulu, directorul economic al clubului iesean. Totodata, pana la sfarsitul turului de campionat, conducerea echipei vrea sa investeasca si intr-o instalatie nocturna si o tabela electronica de marcaj.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite