Dulgheru a pierdut trofeul de la Kuala Lumpur în faţa danezei Wozniacki, după un meci decis în trei seturi

0
Alexandra Dulgheru FOTO Streeter Lecka/Getty Images

Alexandra Dulgheru (94 WTA) a înfruntat-o în finala de la Kuala Lumpur pe favorita competiţiei, Caroline Wozniacki (5 WTA). Meciul s-a decis în trei seturi, daneza impunându-se în trei seturi, 4-6, 6-2, 6-1.

Ultimul act de la Kuala Lumpur a durat o oră şi 50 de minute. Pentru prezenţa sa în finală, Alexandra Dulgheru a primit 180 de puncte WTA şi un cec în valoare de 21.400 de dolari, în vreme ce Caroline Wozniacki a adunat 280 de puncte WTA şi 43.000 de dolari.

Bilanţul întâlnirilor dintre cele două jucătoare ilustrează trei meciuri, toate câştigate de Caroline Wozniacki, celelalte datând din anul curent, la Roland Garros şi la Doha (unde românca a abandonat).

DESFĂŞURAREA MECIULUI
Alexandra Dulgheru vs. Caroline Wozniacki: 1-2

Setul III (câştigat de Caroline Wozniacki)

• 1-6: Daneza iese învingătoare din meci.
  • 1-5: În ciuda crizei de formă fizică din setul trei, Alexandra reuşeşte să câştige primul său game.
  • 0-5: Caroline e la un pas de câştigarea setului şi meciului.
  • 0-4: Alexandra scoate o minge foarte bine, dar nu pare să mai facă faţă ritmului în setul decisiv.
  • 0-3: Caroline consolidează breakul obţinut, în vreme ce Alexandra pare epuizată fizic.
  • 0-2: Daneza avansează.
  • 0-1: Caroline ia primul game, pe propriul serviciu.

Setul II (câştigat de Caroline Wozniacki)

• 2-6: Daneza egalează, după un set în care a dominat.
  • 2-5: Caroline e la un pas distanţă de câştigarea setului doi şi egalarea scorului general.
  • 2-4: Joc câştigat de româncă, aceasta reducând din diferenţă.
  • 1-4: Game pentru Caroline.
  • 1-3: Alexandra are prima „zvâcnire“ în acest set.
  • 0-3: Favorita se distanţează repede.
  • 0-2: Daneza profită de avantajul moral, iar românca nu pune probleme.
  • 0-1: Caroline ia primul game la zero.

Setul I (câştigat de Alexandra Dulgheru)

• 6-4: Conaţionala noastră îşi adjudecă primul set, pe propriul serviciu.
  • 5-4: Break pentru româncă, aceasta urmând să servească pentru câştigarea setului.
  • 4-4: După trei game-uri consecutive câştigate de adversară, Alexandra reuşeşte să echilibreze scorul.
  • 4-3: Favorita turneului nu are nicio mişcare greşită şi preia conducerea.
  • 3-3: Caroline reinstalează egalitatea.
  • 3-2: Daneza recuperează un game pe propriul serviciu.
  • 3-1: Românca îşi consolidează avantajul.
  • 2-1: Meciul a reînceput de la minge de break pentru Alexandra, care preia conducerea pe serviciul adversarei.
  • În jurul orei 14.20 condiţiile par potrivite pentru reluarea partidei.
  • La 13.30 vremea se înrăuteţeşte, terenul fiind practic inundat.