De ce l-a refuzat Darren Cahill pe Roger Federer. Motivul pe care l-a invocat antrenorul Simonei Halep atunci când elveţianul i-a cerut să-l pregătească

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep a confirmat faptul că va fi antrenată de Darren Cahill şi în sezonul viitor, intrând astfel în al treilea sezon de colaborare full-time cu acesta.

Darren Cahill are o cotă impresionantă ca antrenor, deşi nu a fost un jucător tocmai strălucit. Ba, mai degrabă de pluton, câştigând în cariera sa doar trei turnee şi ajungând pe locul 22 ATP, cea mai bună clasare a lui. El s-a consacrat însă ca antrenor, în special, graţie colaborării cu Lleyton Hewitt, conaţionalul său ajuns cel mai tânăr lider mondial din istorie. 

Cahill a supervizat transformarea lui Hewitt dintr-un mare talent la vârsta de 12 ani, la câştigarea Australian Open-ului din 2001  După încetarea colaborării cu Hewitt, Darren Cahill a trecut imediat în extrema opusă: l-a antrenat pe cel mai bătrân lider mondial din istorie, revitalizând cariera legendarului Andre Agassi. În urma retragerii lui Agassi, el a intrat în programul Adidas Player Development – acolo unde a intrat în contact cu Halep – unde a mai fost antrenor temporar pentru o altă tenismenă din România, Sorana Cârstea, dar şi pentru alte nume cunoscute din circuitele WTA şi ATP, precum Andy Murray, Angelique Kerber, Ana Ivanovic, Daniela Hantuchova sau Fernando Verdasco.

Un episod mai puţin cunoscut despre Cahill, petrecut cu puţin timp înaintea intrării în programul Adidas, a fost perioada de probă pe care a desfăşurat-o ca antrenor al lui Roger Federer. Elveţianul a dorit să-l păstreze pe Darren Cahill ca antrenor, însă australianul a refuzat pentru că nu voia să stea departe de copiii săi şi reşedinţa din Las Vegas, în acea perioadă. Acum însă copiii lui Cahill sunt destul de mari, având de 13, respectiv 16 ani, astfel că el poate sta destul de mult plecat de acasă. 

image
Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite