Dan Petrescu „fierbe“ în Coreea de Sud: eșec mare pentru echipa românului într-o dublă uriașă

0

Jeonbuk FC, echipă antrenată de Dan Petrescu (56 de ani), a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei de o altă formaţie sud-coreeană, Ulsan Hyundai, care s-a impus cu 1-0, marţi, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Dan Petrescu

Unicul gol al partidei a fost înscris de Young-woo Seol (45+2). Petrescu a primit un cartonaş galben pentru proteste în minutul 54. În meciul tur, desfăşurat la Jeju în urmă cu o săptămână, scorul fusese egal, 1-1. Jeonbuk a ratat un penalty în prima manşă, prin brazilianul Orobo Tiago. De remarcat că atât Jeonbuk, cât şi Ulsan sunt deţinute de concernul Hyundai.

Ulsan, câştigătoare a competiţiei în 2012 şi 2020, va juca în semifinale cu Shandong Taishan (China) sau Yokohama F Marinos (Japonia). În meciul tur, de la Jinan, niponii au câştigat cu 2-1.