CSMS Iaşi - Astra Giurgiu, scor 1-1, în Liga I. Încă un pas greşit pentru lider

0

Echipa Astra Giurgiu a terminat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia CSMS Iaşi, într-un meci din etapa a XXI-a a Ligii I.

Oaspeţii au deschis scorul prin Alibec, în minutul 7, gazdele reuşind egalarea prin V. Gheorghe, în minutul 38. Felipe Teixeira (Astra Giurgiu) a primit două cartonaşe galbene în aceeaşi fază şi a fost eliminat de arbitrul Balaj. Teixeira a primit primul galben pentru un fault asupra lui Voicu, iar al doilea pentru proteste.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Ciucă, Mihalache, Ţigănaşu - Mitici, Creţu (Piccioni '89) - Bole, V. Gheorghe (Enescu '76), Onduku - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Pedro Queiros, Dandea, Geraldo, A. Stan - Boubacar - Enache, Boldrin (Al. Ioniţă II '90+4), Teixeira, De Amorim (Florea '78) - Alibec (D. Niculae '68). Antrenor: Marius Şumudică.

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Aurel Oniţă, Gero Szabo (asistenţi) - Dan Florin Dreve (rezervă).
Observatori: Stan Prodan, Marin Petrache.

La partida de la Iaşi au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

CSMS şi Astra s-au mai întâlnit de alte cinci ori în Liga I Orange, palmaresul cuprinzând patru victorii ale giurgiuvenilor şi un succes al ieşenilor. Primul joc a avut loc pe 26 octombrie 2012, la Giurgiu, scor 1-0 pentru gazde, marcator Bukari. Astralii s-au impus şi în returul ediţiei 2012-13, de astă dată cu 2-0, autorii golurilor de pe arena din Copou fiind Constantin Budescu şi Marko Ivanovski.

Singura victorie din contul grupării ieşenenilor s-a consemnat în primăvară, pe 15 martie, Astra-CSMS 1-0, gol Iulian Bădic. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în turul sezonului curent, când giurgiuvenii au învins acasă cu 4-1 (Budescu dublă, Florea, De Amorim / Vasile Gheorghe).

Cei doi antrenori s-au întâlnit de trei ori în Liga I Orange, iar de fiecare dată câştigător a ieşit Marius Şumudică. Trebuie amintit faptul că Nicolo Napoli a bifat pe banca Astrei 25 de partide în campionatul 2009-2010, şapte dintre acestea încheiate cu victorii şi alte şapte la egalitate.