CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin

0

Deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, după ce a învins formaţia slovenă Krim Ljubljana, cu scorul de 28-26 (14-12), în penultimul meci din grupa principală 2.

Pentru CSM au marcat Gullden 10 goluri, Martin 4, Torstensson 3, Manea 3, Niombla 3, Mehmedovici 3, Curea 1, Brădeanu 1, iar de la Krim s-au remarcat Milanovici 4, Jericek 4, Omoregie 4, Koren 4 reuşite. În urma rezultatului, Krim rămâne cu 6 puncte şi ratează sferturile de finală, iar CSM acumulează 9 puncte şi urcă temporar pe locul 3 în grupa 2, înaintea celorlalte două dispute ale rundei, între FC Midtjylland – Larvik HK (sâmbătă) şi Gyor – Team Esbjerg. Campioana României nu mai poate pierde calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu o etapă rămasă de disputat în grupa 2. În ultima partidă, CSM Bucureşti va juca în deplasare cu Team Esbjerg, în 12 martie.

sursa: flashscore.ro