Creștinul Becali pângărește moartea lui Boupendza. În Gabon, președintele țării se implică personal
0Gigi Becali (66 de ani), patronul campioanei FCSB, n-a fost pătruns de niciun fior creștin când a fost pus să comenteze dispariția fotbalistului gabonez Aaron Boupendza (28 de ani), despre care Poliția chineză susține că s-a sinucis, aruncându-se de la etajul 11 al clădirii în care locuia.

În fața palatului din Aleea Alexandru, înaintea derby-ul dintre Rapid și FCSB, latifundiarul și-a spus că giuleștenii nu sunt afectați de dispariția fostului lor coechipier.
„Ee... vezi-ți mă de treabă! Îi interesează pe ei? Ce îi interesează? Ăla era un om străin pentru noi, plângi la mormânt străin? Ce treabă au ei cu Boupendza? A jucat șase meciuri la ei, hai, la revedere! Ce atâta, cutare, nu știu ce... reculegere. Nici nu era ortodox, ce ne influențează pe noi? E treaba noastră? Ne falsificăm, facem... Prefăcătorii d-astea. Bine, treaba lor”, a fost reacția nepotrivită a lui Becali.
Funeralii naționale în Gabon
În schimb, în Gabon, țara natală a lui Aaron, mobilizarea este generală, începând cu șeful statului. Președintele Brice Oligui Nguema a cerut implicare maximă din partea autorităților statului.
Liderul african a transmis o scrisoare de condoleanțe imediat ce vestea morții lui Boupendza a fost confirmată în China. Apoi, a anunțat că fotbalistul va avea parte de funeralii naționale și a transmis că e gata să acopere orice costuri necesare repatrierii și ceremoniei.
Mai mult, marți a fost organizată o întâlnire de lucru între familia lui Boupendza, ministrul sportului din Gabon și mai mulți membri ai cabinetului pentru stabilirea detaliilor legate de înmormântare.