Craiova, din nou la mana lui Gigi Netoiu
0"In cazul in care tranzactia se va incheia, voi vinde actiunile la Dinamo", a spus Netoiu
Vicepresedintele dinamovist Gigi Netoiu va investi la Universitatea Craiova si va colabora cu Primaria si cu alti oameni de afaceri daca va ajunge la un acord cu actualul patron al clubului oltean, Dinel Staicu, in privinta preluarii echipei. Primarul Craiovei, Antonie Solomon, a declarat, ieri, ca echipa trebuie ajutata si ca spera ca Staicu si Netoiu sa ajunga la o intelegere. "M-am sfatuit cu toata lumea din Primaria Craiova si am ajuns la concluzia ca echipa trebuie ajutata. Vom incerca sa suportam toate cheltuielile legate de baze de antrenament, stadion, deci toate utilitatile, si sa oferim chiar o suma de bani. Sa vedem cat, 10, 12, 15 miliarde de lei. Speram ca Dinel Staicu si Gigi Netoiu sa se inteleaga si acesta din urma sa preia echipa pentru ca numai asa putem spera din nou la fotbal de calitate in Craiova", a spus Solomon. La randul sau, Gigi Netoiu a declarat ca a venit la Craiova pentru a discuta cu reprezentantii Primariei, pentru ca sprijinul oficialitatilor locale este foarte important pentru redresarea echipei. "Ma bucur ca oltenii se gandesc din nou la mine, dupa trei ani. Am venit pentru a vorbi, in primul rand, cu reprezentantii Primariei, pentru ca foarte important este sprijinul lor", a spus Netoiu. Oficialul clubului dinamovist a precizat ca, in situatia in care va ajunge la un acord cu Dinel Staicu, nu va fi el singurul investitor la Universitatea Craiova. Vicepresedintele gruparii Dinamo a adaugat ca dintre cei patru posibili investitori nu fac parte deocamdata Gheorghe Popescu, care a spus ca se mai gandeste, dar nici fratii Becali sau Cristi Borcea. "In cazul in care tranzactia se va incheia, voi vinde actiunile la Dinamo si nu voi mai fi actionar la Dinamo", a mentionat oficialul clubului dinamovist. Unul dintre potentialii investitori, Mircea Dinescu, a precizat, la randul sau, ca nu putea ramane nepasator la problemele cu care se confrunta Universitatea Craiova. "Nu ma intereseaza nici o functie in conducerea clubului, important este sa renasca echipa. Voi pune trup si suflet pentru ca Universitatea sa renasca. Cred ca situatia de la Craiova din acest moment este mai grava decat cea din Romania din '89, in care nimeni nu stie nimic de cel de alaturi", a spus Dinescu.























































