Corinthians este noua campioană a lumii! Echipa din Brazilia e prima din afara Europei care câştigă trofeul după şase ani

0
Paulo Guerrero (centru), fotbalistul care a adus victoria campioanei mondiale, Corinthians. FOTO Reuters.

Corinthians a învins-o pe Chelsea în finala Campionatului Mondial al Cluburilor cu 1-0 prin golul înscris de Paulo Guerrero şi a întrerupt dominaţia formaţiilor europene. Torres a avut egalarea în picior cu cinci minute înainte de final, dar spaniolul a ratat singur cu portarul.

Corinthians a câştigat finala Campionatului Mondial al cluburilor în faţa lui Chelsea, scor 1-0, pe stadionul Yokohama, cel care a găzduit şi finala Campionatului Mondial din 2002. Unicul gol al partidei a fost marcat de Paulo Guerrero ('69), care a înscris cu o lovitură de cap. Fernando Torres a ratat egalarea cu cinci minute înainte de fluierul final, când a avut o ocazie uriaşă, singur cu portarul. În minutele de prelungire, spaniolul a reuşit să marcheze, dar a făcut-o din ofsaid, astfel că brazilienii de la Corinthians au devenit primii non-europeni care câştigă trofeul după şase ani.

Brazilienii au ajuns în finală după ce au câştigat Cupa Libertadores împotriva lui Boca Juniors şi au învins formaţia egipteană Al Ahly (3-1) în semifinale, iar londonezii au câştigat Liga Campionilor în finala cu Bayern Munchen, iar în semifinala CM al cluburilor i-au învins pe mexicanii de la Monterrey (3-1).

Tehnicianul lui Chelsea, Rafa Benitez, s-a aflat la a treia finală a Campionatului Mondial al Cluburilor. Prima a pierdut-o cu Liverpool în faţa lui Sao Paolo, în 2005, iar ce-a de-a doua a câştigat-o cu Inter împotriva lui Mazembe, în 2010. Dacă Chelsea ar fi câştigat meciul cu Corinthians, Benitez l-ar fi egalat pe Guardiola la numărul de trofee, spaniolul fiind câştigătorul a doua finale cu Barcelona, în 2009 şi 2011.