CM 2014 Olanda - Australia 3-2! "Portocala Mecanică" a revenit de la 1-2

0
Arjen Robben a deschis scorul în minutul 20 FOTOGRAFII Reuters

Olanda şi Australia au oferit un meci superb, cu 5 goluri şi răsturnări spectaculoase de rezultat. Batavii sunt ca şi calificaţi în optimi.

Olanda a condus cu golul lui Robben din minutul 20, dar Australia a întors scorul. Cahill a egalat imediat (minutul 21), iar Jedinak i-a adus pe "canguri" în avantaj (minutul 54, din penalty).

Olandezii nu au suportat "afrontul" şi au mai punctat de două ori, prin Memphis Depay, un fotbalist de doar 20 de ani (minutul 58) şi prin Van Persie (minutul 68).

Cu 6 puncte şi golaveraj 8-3, Olanda e calificată în optimile Cupei Mondiale.

În meciul cu Chile, batavii nu vor conta pe Van Persie, suspendat, şi pe Indi Martins, accidentat.

Echipele de start

Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij, Martins Indi - Janmaat, De Guzman, De Jong, Blind - Sneijder - Van Persie, Arjen Robben

Australia: Ryan – McGowan, Spiranovic, Wilkinson, Davidson – Jedinak, Bresciano, McKay - Leckie, Cahill, Oar

Livetext

Minutul 5 Robben a avut o primă şansă de a înscrie, dar s-a încurcat în minge.

Minutul 17:  Cap Van Persie, reţinut de Ryan.

robben reuters

Minutul 20 GOOOL Olanda, gol Robben! Jucătorul lui Bayern a făcut o cursă senzaţională de la jumătatea terenului, profitând de spaţiile largi din apărare şi l-a învins pe Ryan cu un şut la colţul lung.

Minutul 21 GOOOL Australia Şut fabulos al lui Cahill, din voleu, exact sub bară! Australia - Olanda 1-1!

Minutul 30: Ratare mare a Australiei prin Mark Bresciano, al cărui şut a trecut razant cu transversala.

indi martins reuters

Minutul 42 Accidentare gravă a lui Indi Martins, care a fost călcat de Cahill. Australianul a primit "galben" şi nu va juca în meciul cu Spania. În locul lui Indi a intrat Mephis Depay.

Minutul 47 Van Persie a fost şi el avertizat şi va lipsi în meciul cu Chile.

jedinak australia reuters

Minutul 54 GOOOL Australia trece în avantaj! Jedinak a transformat o lovitură de pedeapsă acordată de arbitru după un henţ în careu al lui Janmaat! Olandezii au protestat vehement, pentru că mingea l-a lovit de la mică distanţă în mână pe Janmaat, dar arbitrul şi-a păstrat decizia!

Minutul 58 Goool Olanda! Van Persie readuce la viaţă Portocala Mecanică! Atacantul a şutat puternic, din careu, fără speranţe pentru Ryan.

Minutul 68  Goool Olanda! Imediat după ce Australia a ratat o ocazie uriaşă, batavii au marcat! Memphis Depay, intrat în locul lui Indi Martins, a prins un şut de la mare distanţă, la care portarul australian Ryan ar fi putut face mai mult.

Minutul 74 De Jong a irosit o ocazie mare pentru Olanda, care a ratat desprinderea.