CFR, încântătoare cu Slavia Praga în Conference League: Clujenii au luat punctele, dar și o sumă uriașă

0

Când intri pe teren, la vreo jumătate de oră după o catastrofă fotbalistică, precum cea a FCSB-ului în Danemarca, probabil, joci cu o mai mare determinare, de rușine, după ce ai văzut ce înseamnă să fii bătaia de joc a adversarei într-un meci european! Cam așa s-a întâmplat și cu CFR Cluj, la Praga, în fața Slaviei.

Dan Petrescu, bucuros într-un final. FOTO: Facebook

Fără să rupă gura târgului, echipa pregătită de Dan Petrescu a făcut o primă repriză decentă. În care a stat bine în teren, a absorbit presiunea gazdelor, fără a fi însă băgată în corzi. Și trebuie spus și acest lucru: CFR a fost ajutată și de noroc, în primele 45 de minute. Pentru că cehii au lovit de două ori bara, în minutele 24 și 41. Și au mai avut o ocazie uriașă la care s-a opus portarul Scuffet, cu o intervenție excelentă, în minutul 10.

Când toată lumea se pregătea de pauză, CFR a dat lovitura! La capătul unei faze care nu spunea nimic. Camora l-a găsit în banda stângă pe brazilianul Roger, care părea a fi fără soluție în colțul terenului, înconjurat de doi adversari. Doar că Roger a reușit o centrare nesperat de bună, „tăiată“ la prima bară de Rangelo Janga (45). A fost 1-0 pentru CFR, la pauză, și, brusc, rușinea provocată de FCSB nu mai părea atât de importantă.

CFR, prestație solidă și după pauză

Partea secundă a început exploziv, cu șutul-bombă al lui Olayinka din interiorul careului, parat formidabil de Scuffet (49). Probabil, văzând această ocazie și știind cum CFR are obiceiul de a se băga cu fundul în poartă, când are avantaj pe tabelă, mulți au crezut că echipa lui Dan Petrescu va fi sufocată, în această repriză. Nici vorba de așa ceva!

CFR s-a așezat, într-adevăr, pe două linii în fața porții lui Scuffet, Slavia Praga a dominat posesia și a presat, însă fără să fie „bombardament“ în careul clujean. Iar reduta românească a rezistat până la final pentru o victorie uriașă, scor 1-0, pe terenul echipei de pe locul 2 în campionatul Cehiei. Ceea ce înseamnă că Neluțu Varga e acum un patron fericit, fiindcă tocmai a încasat 500.000 de euro. Iar CFR a revenit puternic în cărțile calificării, când mai sunt trei meciuri de jucat în această grupă.

Sistemul de calificare

În Conference League, la finalul fazei grupelor, echipa de pe locul 1 va merge direct în optimi. Echipa de pe locul 2 va juca un play-off cu o adversară care va ocupa poziția a 3-a într-o grupă de Liga Europa. Învingătoarea va merge și ea în optimile Conference League.