Campioana României, înfrângere la Sala Polivalentă: Gyor a învins CSM București cu scorul de 23-27

0

Într-un meci mult așteptat din Liga Campionilor, CSM București a fost învinsă de Gyor, cu un scor de 23-27. În ciuda așteptărilor mari și a atmosferei incendiare din Sala Polivalentă, „tigroaicele” nu au reușit să se impună în meciul cu echipa maghiară.

Confruntarea Gyor - CSM București, la Sala Polovalentă FOTO GSP

De la începutul partidei, Gyor a exercitat o presiune constantă asupra gazdelor, iar jocul agresiv al maghiarelor s-a reflectat rapid și pe tabelă. Cu atacuri bine coordonate de Hovden și Ryu, Gyor a preluat controlul meciului, încă din primele minute. În contrast, CSM București a avut momente de neclaritate în joc, cu ratarea unor ocazii importante.

Chiar dacă portarul Laura Glauser a avut o prestație excelentă, menținându-și forma din meciul anterior, cel în deplasare cu Bietigheim, echipa românească nu a reușit să revină în avantaj în prima repriză. Gyor a menținut un avans constant, iar la pauză scorul era 14-11, în favoarea adversarelor.

În repriza secundă echipa CSM București părea hotărâtă să recupereze. Sandra Toft, portarul de la Gyor, a devenit o prezență esențială în apărarea maghiară. Cu o apărare bine organizată, CSM a reușit să egaleze la 16 goluri, dar nu a reușit să preia conducerea meciului.

În ultimele minute ale partidei, Gyor și-a consolidat avantajul și s-a impus cu scorul de 27-23.

A doua înfrângere consecutivă pentru CSM București

Pentru CSM București, aceasta a fost a doua înfrângere consecutivă în Liga Campionilor, prima pe teren propriu, din acest sezon. Cu un singur succes în primele trei runde, echipa trebuie să se concentreze pentru meciul următor, care va avea loc pe 1 octombrie, în deplasare, împotriva echipei IK Savehof.

În Sala Polivalentă au fost prezenți aproximativ 4.500 de spectatori, iar meciul a fost unul intens și a demonstrat, încă o dată, că Gyor rămâne o echipă puternică în competiția europeană.

Meciul a fost marcat de prezența selecționerului Franței, Olivier Krumbholz, și a fostei jucătoare a CSM-ului, Siraba Dembele-Pavlovic, în tribune, aducând o notă specială unei confruntări foarte așteptate în lumea handbalului european.

Desfășurarea meciului

min. 60: final de meci, 27-23 în favoarea lui Gyor.

• min. 58: Cristina Neagu înscrie al cincilea ei gol în acest meci, 22-25.

• min. 56: Gyor se desprinde la 3 goluri prin Kari Dale, iar CSM mai are doar câteva minute pentru a scoate ceva din acest meci, potrivit GSP.

• min. 50: Flippes înscrie de la 7 metri. 19-22 cu 10 minute rămase din meci.

• min. 50: cu 11 minute înainte de final, Adrian Vasile și-a epuizat ultimul time-out.

• min. 46: Laura Gloser apără senzațional, apoi Jennifer Gutierrez înscrie primul gol pentru CSM după 8 minute!

• min. 44: CSM nu profită de lovitura liberă de la 9 metri. Gyor rămâne în avantaj, 20-17.

• min. 39: Adi Vasile solicită din nou un time-out.

• min. 37: egalitate în Polivalentă, după 3 goluri consecutive înscrise de CSM: Arntzen x2, apoi Ingstad.

• min. 33: gol Laura Flippes, al treilea în acest meci pentru jucătoarea franceză.

• min. 32: gol Gyor și eliminare la CSM, Crina Pintea iese două minute ca urmare a unui fault.

• Ora 17:53 - A început a doua repriză.

• min. 30: PAUZĂ! CSM încheie prima repriză în genunchi, cu două goluri primite în ultimele două minute, fără să poată da replica.

• min. 27: Din nou egalitate! Gol Jennifer Gutierrez!

• min. 25: Neagu înscrie și egalează la 11, dar bucuria a ținut doar câteva secunde. La următorul atac, Gyor a intrat din nou în avantaj.

• min. 24: Emilie Arntzen punctează cu o aruncare puternică, iar între CSM și Gyor a rămas un singur gol diferență! Time-out cerut acum de antrenorul maghiarelor.

• min. 20: tabela arată acum 8-11, după golul sud-coreencei Eun Hee Ryu. A urmat un atac prelungit al CSM-ului, pe care bucureștencele nu l-au putut fructifica.

• min. 17: CSM se apropie la 3 puncte, 6-9, după două goluri la rând înscrise de Alexandra Dindiligan, respectiv Monika Kobylinska.

• min. 13: CSM a ratat o aruncare prin Dana Rotaru, maghiarele au fost mai precise, gol Kari Dale.

• Olivier Krumbholz, selecționerul Franței, asistă la meci alături de Siraba Dembele, retrasă în vară chiar de la CSM București. Crainicul arenei le-a și făcut o prezentare celor două, aplaudați de întreaga Polivalentă, în special fosta „tigroaică”.

• min. 12: Nadine Szollosi-Schatzl înscrie golul 7 pentru Gyor, iar Adrian Vasile cere un time-out.

• min. 8: Gyor se desprinde la 3 goluri prin Emilie Hovden. CSM răspunde la câteva secunde distanță, prin aceeași Laura Flippes.

• min. 6: Gyor răspunde prin Ana Gros, infailibilă de la 7 metri.

• min. 5: primul gol pentru „tigroaice” chiar înainte să trecem în al șaselea minut. Aruncare din extremă extrem de frumoasă a Laurei Flippes.

• min. 3: Ryu înscrie primul gol al partidei. Echipa oaspete este în avantaj, 1-0.