Begu, gata să atace Miami: adversară incomodă pentru Irina în turul II. Ce spune statistica întâlnirilor directe

0
Irina Begu
Irina Begu

La fel ca şi Simona Halep (5 WTA), Irina Begu (28 WTA) a sărit peste runda inaugurală a turneului american. Dacă vor bate tot, cele două pot ajunge faţă în faţă în sferturi.

Până atunci, Irina Begu se va duela cu Lara Arruabarrena (Spania, 72 WTA) în primul său meci la Miami. Sportiva din Spania a trecut în turul I de Natalia Vikhlyantseva (Rusia, 81 WTA), scor 7-5, 6-1. Meciul a durat o oră şi 20 de minute.

De-a lungul anilor, Begu şi Arruabarrena s-au intersectat de trei ori în circuitul WTA. Două meciuri au fost câştigate uşor de Irina, în 2011 şi 2016, singura înfrângere pentru ea venind în 2014, la Bastad, atunci când, condusă cu 1-6 şi 2-4, a abandonat.

Jucătoarea care va câştiga duelul Begu - Arruabarrena se va întâlni cu învingătoarea meciului Golubici (53 WTA) - Keys (9 WTA).