Australian Open 2017: Nadal trece de Monfils în ultimul meci din optimi. Cum arată tabloul sferturilor de finală

0
Rafael Nadal FOTO Ausopen.com

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, locul 9 ATP, l-a învins, luni, cu scorul 6-3, 6-3, 4-6, 6-4, pe francezul Gael Monfils, locul 6 ATP, şi s-a calificat pentru a noua oară în sferturile de finală ale Australian Open, turneu pe care l-a câştigat în 2009.

Din 2007, Nadal a ratat doar de două ori prezenţa în sferturi la AusOpen, în 2013, când nu a participat şi în 2016, când a fost eliminat în turul I. În afară de titlul din 2009, spaniolul a mai fost finalist în 2012 şi 2014.

Luni, el s-a impus după un meci de două ore şi 55 de minute şi după ce a revenit de la 2-4 în setul al patrulea.

În sferturi, Nadal va evolua împotriva canadianului Milos Raonic, locul 3 ATP. Acesta din urmă l-a eliminat în optimi, cu scorul de 7-6 (6), 3-6, 6-4, 6-1, pe spaniolul Roberto Bautista Agut, locul 14 ATP, în două ore şi 51 de minute. Canadianul este a treia oară consecutiv în această fază, iar anul trecut el a înregistrat cea mai bună performanţă la Melbourne, calificarea în semifinale.

Tabloul complet al sferturilor de finală este următorul:

Mischa Zverev (Germania), locul 50 ATP - Roger Federer (Elveţia), locul 17 ATP;

Stan Wawrinka (Elveţia), locul 4 ATP - Jo-Wilfried Tsonga (Franţa), locul 12 WTA;